Šimkovičová a Dolinková ostávajú naďalej ministerkami

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 14.16 hod.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok (14.5.) hlasovali o odvolaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Za návrh opozície hlasovalo 64 poslancov a proti bolo 78. Šimkovičová tak ostáva vo svojej funkcii aj naďalej.

Návrh na jej odvolanie podalo ešte vo februári PS a strana SaS. Ministerku kritizovali za neprimerane zasahovanie do slobody kultúry. Šimkovičová ich obvinenia odmietla a zastali sa jej aj koaliční kolegovia a členovia vlády.

Foto
Šimkovičová tak ostáva vo svojej funkcii aj naďalej / TASR

Poslanci v utorok neodvolali ani ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. Za opozičný návrh rovnako hlasovalo 64 poslancov a proti bolo 78.

Jej odvolanie navrhlo hnutie Slovensko, PS a KDH. Ministerka podľa nich nerieši problémy v zdravotníctve, a to kolabujúci ambulantný sektor či nedostatok sestier. Zmieňovali tiež ohrozenie eurofondov. Dolinková však ich argumenty odmietla s tým, že jej rezort postupne rieši spomínané problémy a v pláne má aj reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti.

Svojim koaličným partnerom sa poďakovala za podporu a podotkla, že o problémoch v zdravotníctve diskutovala aj s premiérom Robertom Ficom. Návrh na jej odvolanie považuje za slabo odôvodnený. Kritizovala tiež diskusiu v pléne, opoziční poslanci podľa nej dookola opakovali to isté. Ministerka sa tiež vyjadrila, že pri nástupe do funkcie dostala na rezorte veľa rozrobených a nedokončených vecí, medzi nimi aj optimalizáciu siete nemocníc.

„Jednotlivé nemocnice neboli viac ako rok zaradené do jednotlivých typov a ja som akútne musela situáciu riešiť,“ uviedla Dolinková.

Dodala tiež, že po nástupe do funkcie sa museli zaoberať aj problémom s pediatrami a zmienila tiež novelu zákona, ktorú v utorok schválil parlament. Ide o skrátenie ordinačných hodín pediatrických ambulancií, ktoré budú po novom fungovať počas celého týždňa a jeden deň aj do neskorších hodín popoludní.

 

Zdroj: TASR

Komentáre