Aktualizované: 12.30 hod.
Poslanci parlamentu dnes rozhodli o opozičnom návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej z funkcie. V hlasovaní ho napokon odmietli, a tým podporili jej zotrvanie na poste. Za návrh na jej odvolanie hlasovalo 68 poslancov a 76 zo 144 prítomných zákonodarcov bolo proti.
Opozícia tvrdí, že Šimkovičová je nekompetentná a nespôsobilá na svoju funkciu. Z návrhu na jej odvolanie vyplýva, že ministerka sa snaží politicky ovládnuť všetky typy kultúrnych inštitúcií. Zároveň čelí kritike za zmeny vo verejnoprávnom telerozhlase či úpravy zákonov k Fondu na podporu umenia a Audiovizuálnemu fondu. Opozícia jej vyčíta aj personálne výmeny v kultúrnych inštitúciách.
Šimkovičová reagovala, že na svoje kroky má právo a koná zákonne. Dôvody opozície podľa jej slov obsahujú zavádzajúce konštatovania. Ministerka zdôraznila, že jej rezort nie je v rozklade, riadi sa programovým vyhlásením vlády a dodržiava zákon. Jej zotrvanie na poste podporila aj vláda, ktorá vyhlásila, že Šimkovičová spĺňa všetky kvalifikačné a odborné predpoklady na výkon svojej funkcie.
Podobná situácia nastala aj v prípade ministra spravodlivosti Borisa Suska. Parlament ho neodvolal z funkcie. Návrh opozície podporilo 67 zo 144 prítomných, proti bolo 76 zákonodarcov a jeden z nich nehlasoval.
Susko je kritizovaný za svoje rozhodnutie podať dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a prerušiť jeho výkon trestu odňatia slobody do rozhodnutia Najvyššieho súdu o dovolaní. Šéf rezortu spravodlivosti podľa opozície rezignoval v boji proti korupcii. Tiež mu vyčíta presadenie úpravy trestných kódexov.
Minister spravodlivosti si stojí za svojimi krokmi a dôvody v návrhu na jeho odvolanie považuje za klamstvá. V prípade Kováčika konal podľa štandardných inštitútov právneho systému. Suska podporuje aj vláda, ktorá skonštatovala, že návrh na jeho odvolanie neobsahuje ani jedno porušenie zákona.
Zdroj: TASR