Situácia s HIV v Košiciach je stabilná, po lete sa to ale môže zmeniť

KošiceSpravodajstvo

Infekcia sa šíri hlavne počas festivalov a dovoleniek.

Na Slovensku vlani pribudlo 103 nových prípadov HIV infekcie, ich počet bol oproti roku 2021 nižší. Táto klesavá tendencia je u nás bežná, situáciu zmenil minulý rok len prílev vojnových odídencov z Ukrajiny. Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ pre Rádio Košice uviedol, že sa to už podarilo stabilizovať:

„Narastá to kontinuálne, nedá sa povedať, že by sme mali nejaké skokové nárasty - okrem toho jedného obdobia, keď prišli utečenci z Ukrajiny. Je ale potrebné povedať, že to sa dialo zhruba niekoľko mesiacov v priebehu minulého roku. Dnes tá migrácia je už troška nižšia. Keďže muži sú, žiaľbohu, zväčša na fronte, tak sú to väčšinou ženy. Menšina z nich žije v Košiciach, väčšina žije v iných mestách východného Slovenska.

Viac ako štvrtinu minuloročných prípadov tvorili práve odídenci z Ukrajiny.

„My máme v našej ambulancii väčšinou pacientov z celého východného Slovenska - niečo okolo 150 pacientov. Z toho je potrebné povedať, že takých 30 – 40 môže trvalo alebo prechodne žiť v Košiciach. Tá situácia je stabilná, u tých pacientov, ktorých poznáme, je aplikovaná liečba. Takmer všetci pacienti majú takzvanú nedetekovateľnú alebo nezistiteľnú vírusovú nálož,“ dodal Jarčuška.

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

HIV sa prenáša nechráneným pohlavným stykom a postihuje skôr mužov. Prípady pribúdajú najmä na jeseň, keďže sa infekcia šíri hlavne počas festivalov a dovoleniek. Jarčuška preto upozorňuje na prevenciu najmä počas letných mesiacov:

„Hovorí sa, že najjednoduchšia prevencia je celibát. Ak už sa celibát nedodržiava – tak jeden stály nepromiskuitný sexuálny partner. Ten vírus nám ničí také špeciálne biele krvinky, a tie sú zodpovedné za istú oblasť imunity. Čiže ak počet postupne klesá, imunita prestáva byť výkonná a ten pacient ochorie na také infekcie, na ktoré bežný človek neochorie. Takisto má väčšiu šancu, že dostane niektoré druhy nádorov.“

Prvých pár rokov nie sú príznaky takmer žiadne. Bezprostredne po infikovaní ale zvykne človek evidovať zvýšenú teplotu či ochorenie podobné chrípke. Postupom času sa objavia napríklad hnačky, nočné potenie alebo nechutenstvo. V prípade podozrenia preto Jarčuška odporúča dať sa otestovať:

„To testovanie je všeobecne dostupné - testuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Samozrejme, v našej nemocnici je to takisto možné a odobrať krv môže každý lekár, najmä praktický.“

Čím skôr sa odhalí vírus, tým lepšie liečba zaberá. Jarčuška dodal, že pri dnešnej vyspelej medicíne je aj s HIV stále možné žiť plnohodnotný život.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre