Situácia s koronavírusom v nemocniciach je zatiaľ stabilizovaná

VýchodKoronavírus

Najviac pozitívnych pacientov je v okresoch Prešov a Poprad.

Na Slovensku každým dňom stúpa počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Za posledný týždeň sa počty pohybovali okolo 400 pacientov. V Košickom kraji leží s covidom aktuálne približne 40 pacientov, z toho 1 je napojený na kyslík a 15 pacientov je plne zaočkovaných. Najmenej ich je v okrese Trebišov a Rožňava, najviac v košickom okrese. V Prešovskom kraji je to spolu asi 60 pacientov, približne 25 zaočkovaných, 3 sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Najviac pacientov je v prešovskom a popradskom okrese, najmenej v okrese Snina.

Zaujímalo nás preto, ako hodnotia aktuálny pandemický stav konkrétne nemocnice. Všetky ale zhodne potvrdili situáciu ako stabilizovanú. Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach je podľa hovorkyne Moniky Kriškovej situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 priaznivá:

„V uplynulých týždňoch sme mali hospitalizovaných na Klinike infektológie a cestovnej medicíny do 20 covidových pacientov. V UNLP je možnosť testovať sa v Starej nemocnici na Rastislavovej 43,  XVIII. pavilóne, pri pracovisku Združenej tkanivovej banky, vždy dopoludnia počas pracovných dní. Naši zdravotníci v týchto dňoch zrealizujú na tomto pracovisku 20 – 25 PCR testov a 30 – 35 antigénových testov denne. V prevažnej miere ide o testovanie pacientov pred hospitalizáciou.“

Foto
Situácia v nemocniciach je stabilizovaná / TASR

Aj situácia v košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) je s ohľadom na COVID-19 dobrá. Deti hospitalizujú ako sporadické prípady. Aktuálne nie je s koronavírusom hospitalizovaný žiaden pacient. Priaznivý je podľa DFN aj stav personálu na jednotlivých úsekoch.

Podobne je to aj v nemocnici v Šaci.

„Situácia v nemocnici AGEL Košice-Šaca je stabilná. S ochorením COVID-19 sú hospitalizovaní 3 pacienti na bežnom lôžku. Obdobná je situácia v nemocnici AGEL Levoča, tu je 1 pacient s covidom hospitalizovaný na chirurgii a 6 pacientov má potvrdený koronavírus na psychiatrickom oddelení. V nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok sú hospitalizovaní 2 pacienti s covidom na internom oddelení a v krompašskej nemocnici majú aktuálne 7 pacientov na oddelení dlhodobo chorých a internom oddelení,“ informovala hovorkyňa siete nemocníc AGEL Martina Pavliková.

Ako dodala, v Šaci a Levoči sú pozitívni 3 zamestnanci, v Kežmarku 1 a Krompachoch 8. Mobilné odberné miesta (MOM) v šačianskej i levočskej nemocnici dočasne prerušili svoju prevádzku. MOM v Kežmarskej nemocnici je k dispozícii počas pracovných dní od 7.00 do 15.30 hod., denne tam urobia okolo 150 testov. Nemocnica v Krompachoch testuje asi 200 ľudí denne, odberné miesto je otvorené od 7.00 do 15.00 hod.

Ako pre Rádio Košice uviedla prešovská nemocnica, aktuálna pandemická situácia je u nich pokojná. K dnešnému dňu je v nemocnici 23 pacientov s ochorením COVID-19 a jeden pozitívny zamestnanec. Antigénové testovanie pre verejnosť nevykonávajú. Na PCR MOM evidujú približne 40 vzoriek za deň, pričom približne v 2/3 ide o vyšetrenia pre potreby pacientov hospitalizovaných v nemocnici. Osoby, ktoré majú príznaky respiračného ochorenia, prichádzajú len v minimálnom množstve.

Foto
Najviac pozitívnych pacientov je v okresoch Prešov a Poprad / TASR

V nemocnici Poprad je aktuálne 5 hospitalizovaných s covidom a z celkového počtu 1400 zamestnancov 6 pozitívni.

„Mobilné odberové miesto máme od 13. februára otvorené každý pondelok od 7:00 do 9:00 hod. Realizujeme však len PCR testy. Stáva sa, že objednaných je viac, ako skutočne zrealizovaných testov – v pondelok ich bolo 7,“ priblížila manažérka komunikácie a PR nemocnice Sylvia Galajda.

Z epidemiologického hľadiska považuje aktuálnu situáciu v rámci počtu chorých pacientov za stabilnú aj sieť nemocníc, ktorá ma zariadenia na Spiši, Zemplíne aj Gemeri. Počty prípadov sa z dlhodobého hľadiska podľa ich hovorkyne Bianky Krejčíovej výrazne nemenia:

„Naďalej v zdravotníckych zariadeniach platia opatrenia ako sú prekrytie horných dýchacích ciest či izolácia a následné testovanie pacientov s respiračnými ťažkosťami. V rámci jednotlivých oddelení sú pre pacientov s ochorením COVID-19 zriadené izolačné izby. Každá nemocnica si riadi poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa lokálnych potrieb a epidemiologickej situácie vo svojom regióne.“

Podľa potreby udržiavajú v prevádzke aj mobilné odberové miesta. Pre nízke počty pacientov však prispôsobujú odberové hodiny podľa ich záujmu. Podľa NCZI je aktuálne v nemocniciach v michalovskom okrese 6 pacientov, v okrese Trebišov 1 a v spišskonovoveskom 7. Humenský okres hlási 6 hospitalizovaných s koronavírusom, okres Svidník 2.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre