Situácia so žltačkou v Prešovskom kraji by sa mohla zlepšiť

VýchodSpravodajstvo

Hygienici tento rok doposiaľ evidujú 253 ochorení.

Chorobnosť na vírusovú hepatitídu typu A (VHA) v Prešovskom kraji by sa mohla podľa hygienikov postupne znižovať. Vlani bolo hlásených 1781 prípadov, čo predstavovalo výrazný nárast v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Hygienici tento rok doposiaľ evidujú 253 ochorení. Regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove Jozef Varga spresnil, že najvyššia chorobnosť bola u detí vo veku od jedného do deviatich rokov:

„Zaznamenávané boli najmä epidemické výskyty v komunitách osôb žijúcich v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom, no v menšej miere boli zaznamenané aj sporadické ochorenia bez zjavnej epidemiologickej súvislosti.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Pri výskyte laboratórne potvrdenej VHA sú v zmysle platnej legislatívy prijímané štandardné protiepidemické opatrenia vrátane lekárskeho dohľadu po dobu 50 dní od posledného kontaktu s chorým či očkovania pre všetky osoby v úzkom kontakte s chorým.

„Opatrenia nad rámec štandardných opatrení sú nariadené následne vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie. V prípade výskytu v kolektívnom zariadení sa danému kolektívnemu zariadeniu nariadi pravidelná dezinfekcia priestorov. Pri nahromadení sa prípadov v komunitách, prípadne kolektívnych zariadeniach je možnosť nariadiť opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení aj formou vyhlášky – lekársky dohľad a očkovanie detí vo veku od jedného do 15 rokov,“ skonštatoval Varga s tým, že žltačka sa spočiatku prejavuje nešpecifickými príznakmi, napríklad horúčkou, únavou, nechutenstvom, nevoľnosťou, hnačkou, zvracaním a bolesťou brucha:

„Typickými príznakmi je ožltnutie kože, očných bielok, tmavý moč a svetlá stolica. V prípade výskytu príznakov ochorenia je potrebné kontaktovať svojho všeobecného lekára a riadiť sa jeho pokynmi.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre