Situácia v Mjanmarsku sa vyhrotila. Polícia strieľala na demonštrantov

SvetSpravodajstvo

Armáda doposiaľ zatkla stovky ľudí.

V druhom najväčšom mjanmarskom meste Mandalaj sa uskutočnil ďalší protest proti vojenskému prevratu. Polícia a príslušníci armády rozohnali demonštrantov streľbou, pričom na následky strelných zranení zomreli najmenej dvaja ľudia.

„Dvaja ľudia boli zabití a približne 30 ďalších utrpelo zranenia. Polovica zo zranených bola postrelená ostrými nábojmi,“ uviedol šéf tamojšieho tímu dobrovoľných záchranárov.

Foto
Protesty v Mjanmarsku / TASR

Jeden chlapec bol postrelený do hlavy, ale zatiaľ nie je jasné, či ide o jednu z dvoch obetí. Najmenej dvoch mŕtvych potvrdil aj iný záchranár. Razia sa uskutočnila aj v tamojších lodeniciach. Demonštranti vrátane štrajkujúcich robotníkov pokrikovali a hádzali kamene na policajtov. Tí ich rozohnali a použili nielen gumové projektily, ale aj ostré náboje. Viacero osôb s vážnymi poraneniami bolo prevezených do nemocnice. V putách skončilo najmenej desať ľudí.

Protesty v Mjanmarsku trvajú dva týždne. Protestujúci žiadajú návrat civilnej vlády a prepustenie premiérky a laureátky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij. Armáda doposiaľ zatkla stovky ľudí. Väčšinou išlo o štrajkujúcich zamestnancov, ktorí na protest proti puču odmietajú pracovať. Počas demonštrácií prišli o život najmenej tri osoby vrátane 20-ročnej ženy, ktorú policajti postrelili do hlavy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre