Situáciu s dovozom surovín chce U. S. Steel Košice riešiť v predstihu

KošiceSpravodajstvo

Spoločnosť požiadala o pomoc ministerstvo dopravy.

Na železniciach medzi členskými krajinami Európskej únie začína byť pretlak v dovoze surovín. Spoločnosť U. S. Steel Košice to chce riešiť v predstihu, preto požiadala Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR) o pomoc.

„Vyzvali sme ministerstvo na spoluprácu pri riešení situácie, ktorá sa vyeskalovala v posledných týždňoch a mesiacoch po začiatku vojnového konfliktu na východ od nás. Ten spôsobil zmenu geopolitickej klímy a zároveň mení dodávateľsko-odberateľské reťazce a spôsoby logistiky dodávky surovín a dodávky materiálu na výrobu,“ uviedol viceprezident spoločnosti Miroslav Kiraľvarga.

Foto
Spoločnosť požiadala rezort dopravy o pomoc / TASR

Široký rozchod smerom z Ruska má podľa neho svoje kapacity a limity, a preto tak, ako aj mnohí iní odberatelia surovín smerom z východu, hľadajú aj oni nové cesty. Využíva sa lodná doprava a prístavy, čo spôsobuje väčšiu záťaž na železničnú dopravu týchto surovín.

„A tu potrebujeme súčinnosť a spoluprácu s našimi predstaviteľmi vlády, ktorí majú na starosti železničnú infraštruktúru, dopravu a komunikáciu s inými členskými krajinami, aby sme sa vlastne nedostali do stavu, že nie sme schopní dostať suroviny na výrobu včas,“ dodal Kiraľvarga.

Rezort chce spolu s manažmentom Carga a Železnicami SR hľadať riešenia, ako pomôcť košickým oceliarňam.

„Riešenia potrebujú skôr na politickej úrovni - podporiť rokovania s Poľskou republikou, nájsť kapacity dopredu v prípade, ak sa niečo stane a zabrzdia sa toky z východu, aby sme našli východiská a boli pripravení doviesť základné strategické suroviny z prístavov buď zo severu, alebo z juhu," uviedol štátny tajomník MDV SR Jaroslav Kmeť.

 

Zdroj: SITA

Komentáre