Situáciu s redukciou mestských častí môže vyriešiť reforma

KošiceSpravodajstvo

Jej dokončenie je však v nedohľadne.

Téma redukcie mestských častí v Košiciach stojí za pozornosť. Viacerí mestskí poslanci i starostovia sa ňou zaoberali najmä pred komunálnymi voľbami. Ich názory sa na zmenu počtu miestnych samospráv líšia. Starostovia veľkých mestských častí by si vedeli predstaviť redukovanie, zatiaľ čo malé mestské časti si chcú svoju integritu udržať. K tomuto názoru zachovania sa prikláňa aj mestský poslanec Ladislav Rovinský:

„Táto oblasť, je o nej hovorené tak, že kedy to už konečne zrušíme. Ako keby to bol najväčší problém mesta. Viem si pokojne predstaviť, že mestská časť Košice – Západ by bola rozdelená na osem mestských častí.“

Naopak, niektorí starostovia roky presadzujú zlučovanie mestských častí. Za ten čas však svoj názor upravili. Starosta Starého Mesta Igor Petrovčík v minulosti presadzoval model ôsmich mestských častí:

„Či osem mestských častí, alebo päť mestských častí, samozrejme, môžeme o tom diskutovať. Po mojich takmer trojročných skúsenostiach na poste starostu mestskej časti Košice – Staré Mesto môžem povedať, že úplne si viem predstaviť maximálne šesť mestských častí, kde, samozrejme, usporiadanie by malo nejakú logiku. Mestská časť Džungľa – myslím si, že tam nie je o čom diskutovať. Je to naozaj mini mestská časť, ktorú si viem predstaviť ako súčasť mestskej časti Staré Mesto.“

Foto
Košice majú 22 mestských častí / TASR

Kompetencie

Do komunálnych volieb sa však podľa Petrovčíka veľa vody nenamúti. Aktuálne sa pripravuje analýza územno-právneho členenia, ktorá zodpovie, či mestské časti potrebujú viac kompetencií od mesta. Zároveň však zisťuje, či niektoré kompetencie mestám nechýbajú.

„Nemajú riešiť iba mesto Košice parciálne, ale majú sa pozrieť na to, ako samospráva na Slovensku celkovo funguje. Neprišlo nám dovtedy ani vhodné, ani rozumné vrážať do toho nejaký bod, ktorý by sa týkal iba mesta Košice. Ten by, naopak, priniesol možno opätovne nejaké nezhody a nikam nevedúce diskusie v rámci územia mesta. Myslím si, že samospráva na Slovensku potrebuje ucelenú reformu, zmenu, respektíve dokončenie prenesenia kompetencií zo strany štátu na mestá a obce,“ uviedol pre Rádio Košice viceprimátor Marcel Gibóda, podľa ktorého by po dôkladnej analýze malo prísť k redukcii mestských častí a až potom je na mieste debata o prevode kompetencií.

Parlament a politická vôľa

Momentálne je zákon o meste nastavený tak, že úprava mestských častí stroskotá na odmietavom stanovisku starostov. Bez rokovania v Národnej rade je úprava ich počtu nepravdepodobná.

„Podľa mojich informácií, táto otázka nie je na programe najbližších rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky. Určite by nebolo vhodné, aby sa takáto otázka riešila tesne pred komunálnymi voľbami. Závisí, samozrejme, najmä od vôle obyvateľov, a to, aby sa im veľmi komplexne a dôrazne vysvetlilo, aké výhody, respektíve nevýhody by takéto zlučovanie, spájanie či rušenie mestských častí pre nich znamenalo,“ reagoval za stranu SaS starosta Terasy Marcel Vrchota.

Peter Liba z hnutia Oľano súhlasí s tým, že je potrebné v parlamente otvoriť diskusiu k tejto téme. Avšak sa obáva nedostatočnej politickej vôle. Hnutie Sme rodina tvrdí, že pripravovaná reforma verejnej správy bude zahŕňať aj riešenie otázky mestských častí a prinesie mestu efektívnejšiu a kvalitnejšiu samosprávu. Jej dokončenie je však momentálne v nedohľadne.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre