Sixtínsku kaplnku po storočiach zdobia všetky tapisérie Raffaela

EurópaZaujímavosti

Zobrazujú scény z knihy Skutky apoštolov.

V Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne sa prvýkrát po niekoľkých storočiach nachádza dvanásť tapisérií, teda nástenných pokrovcov, ktoré navrhol renesančný majster Raffael. Stalo sa tak pri príležitosti osláv 500. výročia úmrtia tohto umelca. „Diela boli vytvorené pre tento priestor, preto sme sa rozhodli, že je to najlepší spôsob oslavy,“ informovala riaditeľka Vatikánskych múzeí Barbara Jattaová.

Tapisérie boli utkané v Bruseli v dielni Pietera van Aelsta podľa Raffaelových skíc, pričom zobrazujú scény z knihy Skutky apoštolov, napríklad ukameňovanie svätého Štefana či kázanie svätého Pavla v Aténach. Sixtínsku kaplnku budú zdobiť jeden týždeň. Pôvodne sa tam nachádzali v rokoch 1512 – 1536. Všetkých dvanásť diel dôkladne zreštaurovali experti z Vatikánskych múzeí počas uplynulých desiatich rokov. „Posledný záznam, ktorý máme o tom, že v Sixtínskej kaplnke viseli všetky Raffaelove tapisérie, je z konca 16. storočia,“ skonštatovala kurátorka výstavy Alessandra Rodolfová.

Foto
Sixtínska kaplnka / TASR

Sedem tapisérií vzniklo na základe objednávky pápeža Leva X. Následne boli 26. decembra 1519 umiestnené práve do Sixtínskej kaplnky. Raffael zomrel o štyri mesiace neskôr vo veku 37 rokov. Zvyšné tapisérie boli dokončené až po jeho smrti. Predchádzajúce výstavy pozostávali iba z desiatich tapisérií. Reštaurátori povolili vystavenie všetkých dvanástich kusov iba na týždeň. Dôvodom je ich ochrana a to, že niektoré z nich budú zapožičané do iných múzeí vrátane rímskej Scuderie del Quirinale či Národnej galérie v Londýne.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre