Škandál Sofagate:Turecko zo zlého usadenia politikov v Ankare obviňuje Európsku úniu

EurópaSpravodajstvo

Turecko obvinilo Európsku úniu zo zlej prípravy usadenia politikov počas stretnutia s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare. V utorok (6.4.) zostala v miestnosti bez kresla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Foto
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas spoločnej tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom po ich rozhovoroch s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare v utotok 6. apríla 2021 / TASR

Na Erdogana a tureckých predstaviteľov sa zniesla vlna kritiky, keď sa v médiách začali šíriť zábery z utorkového stretnutia tureckého prezidenta s von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v prezidentskom paláci v tureckej metropole.

V pekne upravenej miestnosti, do ktorej vošli všetci traja lídri, boli pripravené iba dve kreslá, za nimi príslušné vlajky Turecka a Európskej únie. Erdogan a Michel sa usadili, ale von der Leyenová - ktorej diplomatické postavenie je rovnaké ako oboch mužov - zostala stáť.

„Ehm," upozornila šéfka eurokomisie na skutočnosť, že nie si je istá, kam má ísť, a v miernom údive rozhodila ruky.

Turecko obvinilo Európsku úniu zo zlej prípravy usadenia politikov počas stretnutia s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare, keď v miestnosti zostala bez kresla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. 
 

 

Foto
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan  / TASR

Na záberoch bolo vidieť, že hostitelia jej nakoniec ponúkli miesto na pohovke, trochu ďalej od svojich kolegov, naproti protokolárne nižšie postavenému tureckému ministrovi zahraničných vecí Mevlütovi Čavušoglovi.

V Bruseli táto situácia, médiami označovaná ako "sofagate" (sofa = pohovka), vyvolala pobúrenie v politických kruhoch. Čavušoglu vo štvrtok vyhlásil, že kritika voči Turecku za túto hrubú diplomatickú chybu bola neférová.

„Príprava usadenia bola urobená v súlade s návrhom Európskej únie. Bodka. Neodhalili by sme tento fakt nebyť obvinení proti Turecku," povedal Čavušoglu novinárom.

„Požiadavky a návrhy zo strany EÚ boli splnené a počas stretnutia bol uplatnený príslušný protokol," dodal turecký minister.

Zdroj: TASR

Komentáre