Skauti z Kežmarku darujú Ukrajincom pojazdnú zubnú ambulanciu

VýchodVojna na Ukrajine

Bude pomáhať civilistom aj vojakom.

Takmer 15 kežmarských skautov spolu s ďalšími dobrovoľníkmi pomáha pri výrobe pojazdnej zubárskej ambulancie pre východnú Ukrajinu. Z peňazí zo zbierky kúpili starú dodávku, zubárske kreslo a ďalšiu potrebnú techniku a materiál. Skaut Adam Brodanský informoval, že pojazdná ambulancia by mala v apríli začať pôsobiť na Ukrajine:

„Odovzdáme ju do rúk ukrajinských partnerov. Chceme s ňou zostať v kontakte, aby sme ju mohli zásobovať materiálom a prostriedkami na prevádzku. Chceme si byť istí, že sa táto pojazdná ambulancia v zložitých podmienkach veľkej Ukrajiny nestratí, ale že bude svoju misiu plniť čo najdlhšie.“

Pojazdná ambulancia od kežmarských skautov bude pomáhať na oslobodených územiach civilistom, ktorí nemajú prístup k stomatologickej starostlivosti alebo na ňu nemajú peniaze.

K dispozícii však bude aj vojakom, ktorým sa nedarí dostať do vzdialenejších kliník, pretože musia zostať na svojich pozíciách,“ povedal Brodanský. 

Galéria k článku

Hoci pojazdnú zubársku ambulanciu postavili kežmarskí skauti na podvozku staršej dodávky, bude v nej všetko, čo stomatológ potrebuje pre svoju prácu. Bude dokonca nezávislá od zdroja elektrickej energie. Namontujú do nej elektrocentrálu aj solárne panely.

Skaut Jakub Perignát skonštatoval, že najnáročnejšiu časť prestavby už majú za sebou:

„Na začiatku to nebolo jednoduché. Nevedeli sme, do čoho ideme, čo môžeme očakávať a ako sa k tomu ľudia postavia. Ale myslím, že toto je veľmi potrebná a užitočná vec. Mali sme isté obavy. Autá neprerábame na pojazdné ambulancie každý deň. Ale teraz sme už na veľmi dobrej ceste.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre