Skládkovanie odpadu naberá v Košiciach na sile

KošiceSpravodajstvo

Mestské časti ich musia likvidovať svojpomocne niekoľkokrát ročne.

Na Slovensku je podľa štatistík registrovaných takmer 12-tisíc čiernych skládok. Vyčistená je skoro tretina z nich. Najviac nahlásených skládok je v Bratislavskom kraji, kde sa nachádza aj jedna z najväčších slovenských nelegálnych skládok. Ani východ však v tejto súvislosti nezaostáva a dennodenne vznikajú v našom okolí ďalšie kopy odpadu. Pozreli sme sa preto na to, ako je na tom v skládkovaní metropola východu. A keďže ide leto a odpad je viditeľnejší, ako kedykoľvek predtým, o dlhodobom probléme sme sa rozprávali priamo s niektorými miestnymi samosprávami. V tej najväčšej, na Terase, evidujú podľa starostu Marcela Vrchotu hneď niekoľko čiernych skládok:

„Záhradkárska lokalita na ulici Československého odboja, lokalita Čičky Majer, lokalita na svahu pri Račom potoku, medzi bytovým domom na Popradskej ulici 72 a Borovicovým hájom, lokalita pri Fialkovej ulici, pri spojnici ulíc Kremnická-Myslavská, nad Žriedlovou ulicou resp. v parku nad Sladovňou, v okolí internátov na Jedlíkovej ulici aj v okolí tzv. Pľuvatka. Mestská časť sa stará o čistotu v uvedených lokalitách aj nad rámec svojich kompetencií.“

Starostka Juhu Anna Súkeníková hovorí, že majú viacero zákutí, ktoré vytvárajú vhodné podmienky na takéto skládky. Mestská časť sa podľa nej každoročne zapája do čistenia prostredia, no skládky sa vytvárajú naďalej.

„Jednou z lokalít je aj priestor pod sídliskom Železníky, Šibená hora, spustnutá lokalita je aj pod cestou Alejova popri oplotení Verejného cintorína a v odľahlých častiach pozemkov, prevažne v súkromnom vlastníctve na ulici Pri prachárni za OC. Podobne s odpadom je na tom aj lokalita bývalého Blšáku, čo nám je ľúto. Nelegálne skládky sa takisto nachádzajú aj v nelegálnych osadách, ktoré vznikli na pozemkoch bývalých záhrad. Na Juhu sa takáto osada tiahne od Jarmočnej ulice popri koľajisku až ku Teplárni,“ uviedla Súkeníková.

Foto
Mestská časť Juh sa každoročne zapája do čistenia prostredia, no skládky sa vytvárajú naďalej / facebook.com/mckosicejuh

Aj na sídlisku Nad jazerom sa podľa starostky Lenky Kovačevičovej vytvárajú skládky najmä v okolí nelegálnych osád:

„Nejaké veľké, hromadné skládky vo vnútri sídliska ani nie sú, pretože to my čistíme aj priebežne, ale skôr ide, naozaj, o tie lokality v priemyselnej zóne, a to je problém práve s tou nelegálnou osadou a veľkou skupinou marginalizovanej komunity. Mesto Košice to dáva pravidelne čistiť v určitých intervaloch, samozrejme, aj my tam vynakladáme nemalé finančné prostriedky. Také niečo ani nemá byť na území mesta a mesto musí vyvinúť veľkú iniciatívu k tomu, aby takéto nelegálne osady nám tu nepribúdali ako huby po daždi.“

Okrajové časti sú znečistené aj na Furči.

„Hlavne v muldách – v zeleni od Prešovskej cesty po priľahlé ulice sídliska, keďže ide o ťažko prístupný terén je ich vypratávanie veľmi komplikované. Rovnako tak problémom je aj miesto zeleného dvora, kde je parkovisko a záhradkárska oblasť Starej sečovskej cesty. Pravidelne odstraňujeme takéto skládky v spolupráci s magistrátom mesta a Kositom, keďže ku ich likvidácií je potrebné zabezpečiť veľkokapacitný kontajner. Tieto miesta sa vypratávajú priebežne podľa potreby, či už na základe obhliadok sídliska zamestnancami mestskej časti, alebo na základe podnetov od obyvateľov. V jednotlivých problémových lokalitách by preto v najbližšej dobe mali byť osadené fotopasce,“ objasnil starosta Dominik Babušík.

Ako pre Rádio Košice uviedla prednostka miestneho úradu na Sídlisku Ťahanovce, čierne skládky nahlasujú enviropolícii alebo Okresnému úradu. Ide však podľa nej o zdĺhavý proces a aj tu ich musia likvidovať svojpomocne niekoľkokrát ročne.

„Vždy sa nejaké vyskytujú a je to najmä na trasách tzv. kočovníkov, ktorí vyberajú kontajnery, ale evidujeme niektoré v tzv. časti Majetkár, kde prechádzajú cez diaľničný privádzač obyvatelia z Furče, zhromažďujú skládky a spôsobujú nám neustále problémy. Tieto nelegálne skládky potom odstraňujeme svojpomocne a tie novovznikajúce evidujeme opäť najmä pri Majetkári a potom aj v opustenej časti pod Americkou triedou resp. v malých množstvách aj v Ťahanovskom lese.“

Foto
Skládky väčšieho rozsahu riešia mestské časti aj prostredníctvom magistrátu / facebook.com/mckosicestaremesto

Skládkovanie odpadu neobchádza ani historické centrum Košíc.

„Na území Mestskej časti Košice – Staré Mesto evidujeme viacero lokalít, kde vznikajú čierne skládky odpadu. Mnohé sme už v uplynulom období odstránili vlastnými silami, resp. brigádami alebo aj v spolupráci so spoločnosťou Kosit, ktorá dodala kontajnery. Najrizikovejšie lokality v Starom Meste z hľadiska vzniku čiernych skládok, ktoré sme vyčistili alebo pomohli vyčistiť, sú Floriánska ulica nad rezidenciou, Stromová ulica medzi ulicami Masarykova a Lomená, Thurzova ulica pri Pošte II, zelený svah pri garážach Belanská - Vojenská, Bajzova ulica pri autobusovej stanici. Zvlášť ma teší, že sa nám po rokoch podarilo uplynulom období v spolupráci s dobrovoľníkmi, neziskovým združením Trash Heroes (odpadkovými hrdinami) a spolufinancovaním mestskej časti vyčistiť zelené pľúca Kuzmányho sídliska – nádherný lesík, ktorý sa rozprestiera od átriových domov na Muránskej ulici po atletický štadión ZŠ L. Novomeského. Ide o takmer 9 árov pod lokalitou Nová terasa, ktoré boli roky útočiskom asociálov a vyniesli sme odtiaľ tony odpadu, nábytkov, matracov,“ uviedol starosta MČ Košice – Staré Mesto Igor Petrovčik, ktorý zdôraznil, že čierne skládky pomáha mestská časť odstraňovať aj napriek tomu, že ležia zväčša na cudzích pozemkoch, štátnych, mestských alebo súkromných. 

„Záleží nám na tom, aby Staré Mesto bolo čisté a zelené. Situácii by pomohlo, keby environmentálnych hliadok Mestskej polície bolo viac a mali väčšie kompetencie. Páchatelia sú totiž väčšinou neznámi a tak sa točíme v začarovanom kruhu. Čierne skládky sú aj nadrozmerné odpady pri kontajneroch, za čo občanovi, či firme hrozí pokuta. Napriek tomu doslova každý deň nachádzame na stanovištiach staré okná, nábytok, elektrospotrebiče, odpad, ktorý jednoznačne patrí na bezplatný zberný dvor spoločnosti Kosit," dodáva starosta s tým, že nadrozmerný odpad pri kontajneroch sa najčastejšie hromadí pri kontajneroch na uliciach Jakobyho, Hutníckej, Braniskovej, Park Angelinum a Haviarskej.

Skládky väčšieho rozsahu riešia mestské časti aj prostredníctvom magistrátu. Hovorca mesta Dušan Tokarčík pre Rádio Košice povedal, že mesto operatívne rieši podnety, ktoré sa týkajú nelegálne uloženého komunálneho odpadu, zväčša ide o objemný odpad, resp. drobný stavebný odpad. Takéhoto odpadu sa obyvatelia zbavujú podľa neho nielen v okrajových častiach mesta, ale aj na sídliskách priamo pri zberných nádobách.

„V tejto oblasti spolupracujeme s príslušníkmi Mestskej polície a mestskými časťami, ktoré dodržiavanie čistoty zabezpečujú predovšetkým svojimi aktivačnými pracovníkmi. Veľkokapacitné kontajnery pristavujeme na základe individuálnej objednávky a následne zabezpečuje zhodnotenie alebo zneškodnenie komunálneho odpadu,“ povedal Tokarčík.

Odborníci sa zhodujú v tom, že ľuďom chýba spoločenská zodpovednosť. Pocit hanby z vytvorenia odpadu je podľa nich jeden z dôvodov, prečo vznikajú nelegálne skládky. Pripomínajú, že verejnosť môže nadrozmerný odpad vyhodiť do veľkokapacitných kontajnerov, odniesť ho môže aj na zberný dvor a komunálny či triedený odpad treba vytriediť do správnych nádob. Envirorezort dodáva, že bez zabezpečenia dostatočného priestoru vo forme vhodných zberných nádob a ich pravidelného vyprázdňovania ostane výchova v tejto oblasti bez akéhokoľvek efektu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre