Najviac ohrozené je zdravie detí, tehotných žien a starších ľudí.
Najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia v Košickom kraji sú aj naďalej Teplárne Košice a U. S. Steel. Košické oceliarne si dokonca držia aj celoslovenské prvenstvo. Do ovzdušia vypúšťajú niekoľko ton emisií ročne, a to aj napriek radikálnym opatreniam, ktoré za posledné roky urobili.
„Myslím si, že ovzdušie nám znepríjemňujú fabriky, ktoré sú v blízkosti Košíc. Napríklad tu je VSŽ-etka, tam je na Kokšo Bakši spaľovňa, a keby sme išli ďalej, tak ozaj, všade sú tie závody,“ uviedla jedna z obyvateliek Starého mesta. Jej kamarátka ju doplnila:
„Neviem, čo tu bude o päť alebo o desať rokov, ale ozaj to ovzdušie je zamorené.“
Podľa Zuzany Dietzovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach sú najviac znečistené oblasti veľkých dopravných križovatiek, ale aj oblasti priemyselných parkov. Ovzdušie znečisťujú aj obyvatelia, ktorí spaľujú uhlie alebo lístie zo záhrady. Škodliviny v ovzduší sa však veľmi rýchlo dostávajú aj do iných častí mesta, keďže v Košiciach fúka typický silný vietor.
Čo pre ovzdušie urobili?
Tepláreň Košice (TEKO) má za sebou rozsiahlu modernizáciu a ekologizáciu svojich výrobných zariadení, ktorú začala už v roku 2006. Do odsírenia a denitrifikácie (pozn. red. redukcia dusičnanov) kotlov investovala len pred dvomi rokmi takmer 150 miliónov eur.
„Realizáciou projektu Denitrifikácia kotla PK4n a odsírenie spalín, v rokoch 2013 až 2015, bolo dosiahnuté zníženie emisií tuhých znečisťujúcich látok o 50 percent, oxidov síry až o 80 percent a oxidov dusíka o 50 percent,“ uviedol predseda predstavenstva TEKO Ladislav Koch.
So znižovaním emisií vypúšťaných do ovzdušia začala veľmi intenzívne pracovať od roku 2000 aj firma U. S. Steel Košice. Konkrétne išlo o odprášenie aglomerácie, oceliarní a odsírenie koksárenského plynu.
„Taktiež bola urobená modernizácia odprášenia vytláčania koksu. Z tých neskorších aktivít určite stoja za zmienku dva projekty, ktoré boli zamerané na ochranu ovzdušia. A to tým, že sa zvýšila účinnosť odprášenia vysokých pecí dva a tri. Emisie tuhých znečisťujúcich látok z vysokých pecí sa po realizácii týchto projektov znížili celkovo o 94 percent,“ informoval hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.
V najbližšom období sa chce U. S. Steel zamerať na zníženie tuhých znečisťujúcich látok (TZL) vypúšťaných do ovzdušia. TEKO dá do prevádzky technológiu na vysokoúčinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Výsledkom bude zvýšenie energetickej efektívnosti a zníženie emisií, keďže klesne spotreba uhlia o 30 percent.
Zamorení prachovými časticami
Podľa špecialistu na životné prostredie zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Martina Kremlera je najvýznamnejším priemyselným zdrojom znečistenia ovzdušia v metropole východu práve košická oceliareň. Tá pritom uvádza, že za 16 rokov sa jej podarilo znížiť produkciu TZL na jednu sedminu.
„Samozrejme v Košiciach ovplyvňuje U. S. Steel kvalitu ovzdušia. Lokálne to zaváži, ale z hľadiska celého Slovenska sa treba sústrediť na znečistenie, ktoré pochádza z rodinných domov. S tým treba niečo robiť,“ dovysvetlil Kremler.
Vysoké hodnoty prachových častíc zaznamenali v Košiciach aj začiatkom tohto roka. Pre metropolu východu to však nie je žiadnou novinkou. Podľa špecialistu je limit pre prachové častice PM10 a PM2,5 prekračovaný takmer každý rok.
„Čo sa týka pôvodcov tohto znečistenia v Košiciach, tak je to kombinácia priemyselných zdrojov, dopravy a tiež nemôžeme vylúčiť to, že ľudia v rodinných domoch spaľujú tuhé palivá. To znamená drevo a uhlie,“ ozrejmil.
Na škodliviny upozornia verejnoprávne médiá
Ako ďalej dodal, až 70-80 percent prachových častí pochádza z rodinných domov. V rámci Európskej únie sme krajinou s tretím najvyšším podielom obyvateľstva, ktoré je vystavené nadmerným koncentráciám prachových častíc. Najhoršie sú na tom domácnosti v okresoch Rimavská Sobota, Čadca a Tvrdošín. Naopak, najmenej rodín, ktoré vykurujú svoje domy tuhými palivami, je na západnom Slovensku. Košice v tejto oblasti nie sú výnimkou.
„Toľko prachu je v Košiciach, a najmä na oči to ide. Vietor, čo tu fúka, tak aj to hlavne pôsobí,“ rozhorčil sa starší Košičan.
Podľa Dietzovej sú najviac ohrozené najmä deti, tehotné ženy a starší ľudia. Pri kúrení uhlím sa zvyšujú koncentrácie kysličníkov síry, ktoré majú typický pach a spôsobujú pálenie očí alebo sliznice. Znečistenie ovzdušia môže takisto spôsobiť aj zápal dýchacích ciest.
„Prejavuje sa to pocitom plného nosa, nádchou, kašľom alebo aj bolesťami hrdla. Horší prejav prítomnosti oxidov dusíka je u astmatikov, kde môže dôjsť ku zvýšenej frekvencii astmatických záchvatov,“ vysvetlila Dietzová a doplnila, že nepríjemný dopad to môže mať aj u chorých na srdcovo-cievny systém.
Pokiaľ by v niektorom regióne na Slovensku vznikla smogová situácia, po novom by o tom mali informovať verejnoprávne médiá. Na znečistené ovzdušie by mali ľudí upozorniť najneskôr do dvoch hodín. Navrhuje to ministerstvo životného prostredia v novele zákona o ovzduší. Tá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta by mala platiť od októbra 2017.
Autorka: LEA HEILOVÁ