Škody po povodniach budú odstraňovať ešte niekoľko týždňov

VýchodSpravodajstvo

Štvrtina poistných udalostí bola hlásená z východu.

Obce na povodí Hornádu odstraňujú škody po minulotýždňových povodniach, čo potrvá ešte najmenej tri týždne. V Kysaku voda zaplavila približne 50 domov, hasiči odčerpávajú vodu z pivníc, žúmp a studní. V niektorých lokalitách sa však práce ešte ani nezačali.

„Už to klesá, ale nie tak razantne, máme výšku 261 centimetrov, takže ešte stále sme v prvom stupni. No a začali sa záchranné práce, vynáša sa odpad, množstvo kontajnerov sa vyváža, zatiaľ nemáme prístup pre jednu lokalitu, čo je najviac ohrozená, tak tam ešte je voda na ceste, aspoň 15 centimetrov, takže tam sa ešte nedá dostať,“ vysvetlil starosta Kysaku Ľubomír Krajňák.

Vysoká hladina Hornádu aj naďalej pretrváva. V Kysaku ostáva stále neprístupných približne 20 domov a chát. Obyvatelia zničeným nábytkom naplnili už 5 veľkokapacitných kontajnerov. Podľa starostu budú pribúdať ďalšie a práce potrvajú najmenej tri týždne.

Foto
Povodne v Kysaku / TASR

Veľká Lodina

Nepríjemná situácia je aj tesne pod priehradou Ružín, čo pre Rádio Košice potvrdil aj starosta Veľkej Lodiny Peter Lukáč:

„Opadla voda, ale toto, čo po nej zostalo, to je veľmi zle, treba prísť, že by ste to videli.“

V obci teraz zháňajú pomoc pre zasiahnutých obyvateľov. Ako doplnil Lukáč, sú v kontakte takmer so všetkými zainteresovanými:

„S Červeným krížom, Potravinovou bankou, okresný úrad a krízový štáb Košice, s tými komunikujeme. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vôbec, nekomunikujú s nami. S vodou každý rok máme problém, ale nie až tak ako tento rok.“

Záplavové územie

SVP však upozorňuje, že starostovia majú byť v tejto veci v kontakte práve s ľuďmi v teréne, teda nie s centrálou v Banskej Štiavnici, ale s miestnymi okresnými úradmi. Ako informoval hovorca SVP Marián Bocák, domy a chaty, ktoré boli poškodené, boli v záplavovom území a všetci, ktorí mali na svoje nehnuteľnosti stavebné povolenie, o tom vopred vedeli:

„My dávame stanovisko, keď niekto vydáva povolenie na stavbu. Dáme vám povolenie, že si tam môžete postaviť nejaký objekt, ale v prípade, že dôjde k povodni, bude toto miesto zaplavené. Aby si niekto nenárokoval, takto to funguje. Ale môže sa stať, že budeme práve my teraz skúmať a vyžadovať od tých ľudí, ktorí majú v inundácii domy, aby nám preukázali, že či majú povolenie na tento dom.“

Škody

Poškodených domov a chát boli stovky. Hovorkyňa Alianz Slovenskej poisťovne Lucia Muthová spresnila, že asi štvrtina škodových udalostí bola hlásená z východu:

„Za posledné dva týždne klienti nahlásili vyše 1000 poistných udalostí spôsobených silným dažďom, povodňami a záplavami. Z toho až štvrtina škôd, spolu 250 bola nahlásená z východného Slovenska, a to z okresov Košice, Spišská Nová Ves, Gelnica a Trebišov. Škody, ktoré prírodné živly spôsobili klientom na východe, presiahli už štvrť milióna eur.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre