Školáci sa vrátili do tried, polícia monitoruje situáciu

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 9.10 hod.

Polícia v utorok (7.5.) zaznamenala viac ako 1500 anonymných oznámení o výbušninách v materských, základných a stredných školách. Hrozby sa po prehliadkach nepotvrdili a výučba tak dnes plynule pokračuje. Polícia však dohliada na bezpečnosť detí pri príchode do škôl a školských zariadení.

Viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislav Polakovič uviedol, že v prípade e-mailových bombových hrozieb išlo pravdepodobne o kybernetický útok.

O téme bezpečnosti na školách sa začalo viac diskutovať po decembrových tragických udalostiach na Karlovej univerzite v Prahe. Ministerstvo vnútra uviedlo, že školy vypracovali bezpečnostné dotazníky, na základe ktorých budú môcť identifikovať riziká. Bezpečnostné audity čakajú aj vysoké školy. Rezort chce zároveň v školách zaviesť systém cvičení, ktorých súčasťou bude aj evakuácia budovy. Pre školy je aktuálne vyčlenených viac ako 2000 policajtov, každá základná a stredná škola má tak svojho policajta, na ktorého sa môže obrátiť.

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/policiaslovakia

Minister školstva Tomáš Drucker uviedol, že je nutné zvyšovať odolnosť štátu voči hybridným hrozbám. Pripravované investície do digitálnej infraštruktúry škôl sa zamerajú aj na oblasť kybernetickej bezpečnosti.

Polícia sa už pravidelne venuje rôznym oznámeniam o výbušných zariadeniach – najčastejšie na súdoch. Hrozby sa iba zriedkavo týkajú škôl. Národná kriminálna agentúra (NAKA) však počas včerajšej (8.5.) akcie zadržala a neskôr obvinila 14-ročného mladíka z trestného činu šírenia poplašnej správy. Obvinený mal v utorok zaslať na jednu zo základných škôl v okrese Brezno výhražný mail o bombe. Po vykonaní potrebných procesných úkonov vyšetrovateľ obvineného vo večerných hodinách prepustil, keďže nezistil žiadne dôvody na jeho väzobné stíhanie.

Polícia upozorňuje, že šírenie bombových hrozieb môže byť posudzované aj ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý hrozí aj doživotný trest. Za šírenie poplašnej správy hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody tri až osem rokov.

V prípade, že by sa počas dnešného dňa vyskytli ďalšie informácie v súvislosti s bombovými hrozbami na školách, policajti prijmú potrebné opatrenia. Situáciu sledujeme.

 

Zdroj: TASR

Komentáre