Skončiť chcel Liba mnohokrát, energiu mu dodávajú deti

KošiceŠport

Ľad plný detí v oranžovo-čiernych dresoch, niektoré z nich stoja na korčuliach prvýkrát, iné lietajú po klzisku ako neriadené strely. Hotová haravara. V tom však zaznie píšťalka a zo striedačky prichádza Igor Liba. „Poďme na to!“ zavelí majster sveta a rozkokošené deti razom poslúchajú a prijímajú pokyny s otvorenými ústami.

Foto
Igor Liba so svojimi deťmi / KOŠICE ONLINE

„Viete, robiť na Slovensku mládežnícky šport je trápením. Počas posledných rokov som zažil veľa ťažkých chvíľ a niekedy som ani nevedel spať. Celé noci som premýšľal nad tým, či to nenechať. Keď však prídem na tréning a vidím tieto deti, tak na problémy zabúdam. Dobíjajú ma pozitívnou energiou a poviem úprimne – nebyť týchto malých detí, tak s tým skončím,“ vyznáva sa zo svojich pocitov 60-ročná hokejová legenda.

Počas deviatich rokoch fungovania vlastnej akadémie už priviedol na ľad stovky detí. S ich počtami nikdy problém nemal, oveľa ťažšie je zabezpečiť pre nich kvalitné podmienky.

„Všetko závisí od peňazí a pre nás je nesmierne potrebný každý sponzor,“ pokračuje Igor Liba. Dobrí ľudia sa našťastie stále nájdu a pred pondelkovým tréningom obdržal od spoločnosti Slovak Training Academy dar vo výške 5000 eur. Aj tieto peniaze pomôžu malým hokejistom zvládnuť dôležitú zmenu, ktorú prinieslo sťahovanie z Čane do Steel Arény.

Galéria k článku

„Môžeme povedať, že Liba je teda späť v Košiciach. Mal by to byť pozitívny krok, no bohužiaľ sme ním prišli o veľa detí, pre ktoré to bude z dedín ďaleko. Máme tu však mnoho nových detičiek a pustíme sa do práce s nimi. Verím, že tu vychováme nových hráčov a možno i reprezentantov,“ nestráca chuť do práce štvornásobný majster Československa a majster Slovenska. Košickí fanúšikovia si ho pamätajú predovšetkým skrz momenty, keď zodvihol ako kapitán VSŽ nad hlavu majstrovskú trofej v rokoch 1986 a 1988.

„Osemdesiate roky boli najkrajšie roky košického hokeja a naša generácia dostala košický hokej na vrchol. Predtým sa tu bojovalo o záchranu a my sme získali dva tituly,“ pripomína s hrdosťou Igor Liba. Aj v tejto súvislosti ho teší návrat HC Košice k oranžovo-čiernym farbám a kvituje aj zmenu loga. „Teší ma to. To bola jednoducho značka a spája sa s ňou najkrajšie obdobie košického hokeja. Či sa to niekomu páči, alebo nie, v ľuďoch to ostalo. Rovnako tak, ako patria ku košickému futbalu značky VSS a Lokomotíva. Mám preto úprimnú radosť, že sa v HC Košice prihlásili k tradícii. Držím im palce a verím, že jubilejná stá sezóna prinesie fanúšikom radosť.“

Komentáre