Skupina asi 50 migrantov prelomila bariéru na hranici s Bieloruskom a vstúpila do Poľska

EurópaSpravodajstvo

Po nelegálnom prekročení hranice s Bieloruskom poľská polícia zadržala 22 Iračanov.

Foto
Incident sa stal v noci na nedeľu na poľsko-bieloruskej hranici pri obci Dubicze Cerkiewne na severovýchode krajiny, polícia tvrdí, že zadržala 22 Iračanov / TASR

Poľská polícia v nedeľu informovala, že skupina asi 50 ľudí prelomila bariéru na hranici s Bieloruskom a vstúpila do Poľska. Incident sa podľa nej stal v noci na nedeľu pri obci Dubicze Cerkiewne na severovýchode krajiny. Polícia tvrdí, že zadržala 22 Iračanov.

Neďaleko obce Kolonia Klukowicze sa pokúsila prekročiť hranicu ďalšie väčšia skupina migrantov, v tomto prípade neúspešne. Utečenci podľa vyhlásenia hádzali na policajtov kamene a jeden príslušník bezpečnostných zložiek utrpel ľahšie zranenie.

Polícia tiež v pohraničnej oblasti zadržala štyroch ľudí, ktorých podozrieva z prevádzania migrantov. Informáciu sa podľa agentúry AP nepodarilo nezávislo overiť, keďže do oblasti, kde platí výnimočný stav majú média a humanitárne organizácie zakázaný vstup. Obdobný režim platí aj na bieloruskej strane hranice.

V pohraničnej oblasti s Bieloruskom viaznu tisíce ľudí v čase, keď sa teploty pohybujú okolo bodu mrazu. Podľa poľského denníka Gazeta Wyborcza tam za posledné mesiace zomrelo už desať osôb. O najnovšom úmrtí mladého muža sýrskej národnosti informovali poľské médiá v sobotu.

Poľsko čelí od leta rastúcej vlne migrantov prevažne z Blízkeho východu a Afriky, ktorí sa snažia z Bieloruska dostať ďalej do Európy. Úrady migrantov na hranici zastavujú a tých, ktorí ju prekročia, posielajú naspäť do Bieloruska. Varšava a Európska únia sa zhodujú, že migračnú vlnu organizuje bieloruská vláda s cieľom destabilizovať spoločenstvo európskych krajín v odvete za sankcie Západu.

Zdroj: SITA

Komentáre