Slafkovský je v preddraftových prognózach druhým najlepším Európanom

SlovenskoŠport

Šestnásť slovenských hokejistov sa dostalo do najnovšieho vydania rebríčka Centrálneho skautského úradu pred tohtoročným draftom zámorskej NHL.

Foto
Košičan Slafkovský je najväčšou slovenskou nádejou pre draft / KOŠICE ONLINE

Najväčšiu pozornosť púta útočník Juraj Slafkovský, ktorému patrí v renkingu druhé miesto medzi korčuliarmi pôsobiacimi v európskych súťažiach. Spolu s hráčom TPS Turku prenikli do elitnej pätnástky korčuliarov v Európe aj dvaja jeho krajania, obranca Šimon Nemec (6. miesto) a útočník Filip Mešár (15. pozícia), informoval web hockeyslovakia.sk.

Rebríček zohľadňuje výkony mladých nádejí v prvej polovici tejto sezóny. Najväčšie šance na prvé miesto v tohtoročnom drafte NHL, ktorý privíta 7. až 8. júla Montreal, má podľa zámorských odborníkov kanadský útočník Shane Wright pôsobiaci v juniorskej OHL. Kapitán Kingstonu Frontenacs a spoluhráč Martina Chromiaka kraľuje poradiu korčuliarov v Severnej Amerike. "V polovici sezóny nepanoval konsenzus o tom, kto by mal byť na prvej priečke, ale Wright si stále udržiava vedúcu pozíciu. Ukázal, že dokáže odolávať tlaku a predviesť rozdielové momenty v kľúčových herných situáciách," povedal šéf Centrálneho skautského úradu Dan Marr.

Zo slovenských korčuliarov nastupujúcich v zámorských ligách sa dostali do rebríčka útočník Servác Petrovský (52. miesto) a obrancovia Jozef Viliam Kmec (92.) s Mariánom Moškom (164.). Útočník Adam Žlnka figuruje medzi troma hráčmi bez prideleného poradia, ktorých skauti nemohli dostatočne sledovať. Brankárovi Šimonovi Latkóczymu patrí 32. pozícia.

Z korčuliarov v európskych súťažiach je najvyššie Fín Joakim Kemmel, ktorý zažíva vydarené obdobie v Liige. V 21 zápasoch za JYP Jyväskylä nazbieral 18 bodov (12+6). Hneď za ním sa nachádza Slafkovský, v rovnakej lige získal štyri body za gól a tri asistencie v dvadsiatich dueloch. "Juraj by sa mal ukázať v slovenskom drese na olympijskom turnaji. Výborne využíva svoju postavu, pohybový rozsah a silu. Je aktívny, efektívny na oboch koncoch klziska, má vynikajúce videnie a schopnosti na to, aby mal skvelú kariéru," uviedol Goran Stubb, šéf európskeho skautingu NHL.

Prvé kolo draftu by nemalo uniknúť ani bekovi Šimonovi Nemcovi na šiestej priečke. O niečo menej pravdepodobné je to pri pätnástom útočníkovi Filipovi Mešárovi. Solídnu šancu na draft do zámorskej profiligy majú aj útočníci Adam Sýkora (36. miesto) a Alex Šotek (41.). V rebríčkoch sa ocitli aj Pavol Štetka (101.), Jakub Križan (108.), Sebastián Nahalka (110.), Luca Krakovský (117.), Jakub Kopecký (118.) a Matej Tomas (131.).

Zdroj: TASR

Komentáre