Slávni košickí rodáci: Najväčší československý indológ Dušan Zbavitel veril v reinkarnáciu

VýchodĽudsKE

Hovorieval, že v minulom živote bol Indom. Významný český indológ a vynikajúci prekladateľ Dušan Zbavitel sa narodil v Košiciach. Celý svoj život zasvätil Indii a jej literatúre.

Foto
Dušan Zbavitel sa narodil aj zomrel presne v ten istý deň, ako indický básnik a filozof Rabíndranáth Thákur. Aj keď sa nikdy nestretli, ich životné osudy boli priam mysticky prepojené / Flickr/Archive

„V Indii som mal zážitok, ktorý ma presvedčil o správnosti viery v reinkarnáciu. Raz som v indickej dedine prišiel k jednému domu a zrazu som vedel, čo je za ním. Že je tam rybník, schody, ktoré vedú dole a že vedľa stoja ďalšie dve chalupy,“ povedal v dokumente Českej televízie Dušan Zbavitel.

„Akoby som vedel, čo je za tým domom. Keď som ho obišiel, naozaj to tam všetko bolo. Mal som pocit, že som navštívil miesto, kde som bol v minulom živote. Veď aj mi tam hovorili, že som pravdepodobne Ind z minulého života.“

Narodil sa 7. mája 1925 v Košiciach vo vtedajšom Československu a zomrel 7. augusta 2012 vo veku 87 rokov v Prahe. Dušan Zbavitel sa narodil aj zomrel presne v ten istý deň, ako indický básnik a filozof Rabíndranáth Thákur. Aj keď sa nikdy nestretli, ich životné osudy boli priam mysticky prepojené. Dušan Zbavitel do češtiny preložil kompletné Thákurovo dielo.

Foto
Dušan Zbavitel sa stal svetovým odborníkom na indickú, špeciálne bengálsku literatúru. Jeho publikačná činnosť bola aj napriek totalitnému komunistickému režimu, v ktorom prežil väčšinu svojho života, viac než úctyhodná / Wikipedia

V rokoch 1945 až 1948 vyštudoval Dušan Zbavitel u profesora Vincenca Lesného na Karlovej univerzite v Prahe indológiu. Po obhájení kandidátskej dizertácie v odbore bengálska literatúra v roku 1954 nastúpil ako vedecký pracovník do Orientálneho ústavu Akadémie vied. V roku 1960 sa stal vedúcim Oddelenia Južnej Ázie. Na Filozofickej fakulte zároveň vyučoval bengálštinu.

Tam pôsobil až do vynúteného odchodu v roku 1971, keďže nesúhlasil s ruskou okupáciou Československa v roku 1968. Aktívne vystupoval proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny, neskôr sa podpísal aj pod žiadosť o prepustenie Václava Havla z väzenia. Pracoval potom ako prekladateľ na voľnej nohe a vyučoval sanskrt a bengálsky jazyk na Jazykovej škole v Prahe. Po roku 1989 prednášal na Karlovej univerzite sanskrtskú a bengálsku literátúru.

Foto
V roku 2006 získal košický rodák Dušan Zbavitel za svoje celoživotné dielo najvyššie štátne indické vyznamenanie Padma bhúšan, ktoré sa spravidla udeľuje iba rodeným Indom / youtube.com

Dušan Zbavitel sa stal svetovým odborníkom na indickú, špeciálne bengálsku literatúru. Jeho publikačná činnosť bola aj napriek totalitnému komunistickému režimu, v ktorom prežil väčšinu svojho života, viac než úctyhodná. 

Do československého a českého kultúrneho prostredia sa zapísal najmä svojimi kvalitnými a erudovanými prekladmi z indických jazykov, ktoré predstavujú niekoľko desiatok kníh a stovky príspevkov v renomovaných českých aj svetových časopisoch. Za svoju vedeckú, literárnu a prekladateľskú činnosť bol mnohokrát odmenený celým radom domácich aj indických ocenení. 

V roku 2004 získal Dušan Zbavitel za preklad obsiahlych staroindických filozofických diel Upanišády, ktoré predstavujú vrchol indickej takzvanej védskej filozofie a sú neoddeliteľnou časťou hinduistickej kultúrnej tradície, Štátnu cenu za prekadateľské dielo.  V roku 2006 získal za svoje celoživotné dielo najvyššie štátne indické vyznamenanie Padma bhúšan, ktoré sa spravidla udeľuje iba rodeným Indom.

Foto
Tvorba Dušana Zbavitela je však spojená predovšetkým s dielom indického básnika a filozofa Rabíndranátha Thákura (na fotografii), kompletne preložil jeho celoživotné dielo - romány, divadelné hry, príbehy, poviedky, poéziu, prejavy a korešpondenciu / Wikipedia

Dušan Zbavitel je autorom viac ako 20 vlastných kníh, ďalších 60 preložil z bengálštiny, sanskrtu, jazyka Pali, ale aj z nemčiny alebo angličtiny – napríklad aj spisovateľov ako Agatha Christie alebo Rudyard Kipling. Bol jedným zo zostavovateľov anglicky písaného Slovníka orientálnej literatúry, ktorý vyšiel v 70-tych rokoch v Londýne. 

V roku 2008 mu v Čechách vyšli dejiny bengálskej literatúry pod názvom Bengálska literatúra: Od tantrických piesní k Rabíndranáthovi Thákurovi. Zo svojich ciest po Indii napísal brilantný cestopis Jedno horúce indické leto (1982), indické tradície zmapoval v ďalšej knihe Staroveká India (1985)

Vydal tiež publikáciu Sprievodca dejinami staroindickej literatúry a jednu z prvých učebníc sanskrtu – Sanskrtský šlabikár v češtine. Jeho rozsiahla vedecká a literárna tvorba spojená s Indiou sa dotýka nielen dejín tejto krajiny, ale aj politiky, filozofie, náboženstva, literatúry, dramatického umenia a poézie. Zo staroindického sanskrtu preložil niekoľko významných diel.

Foto
Dušan Zbavitel je autorom viac ako 20 vlastných kníh, ďalších 60 preložil z bengálštiny, sanskrtu, jazyka Pali, ale aj z nemčiny alebo angličtiny - napríklad aj spisovateľov ako Agatha Christie alebo Rudyard Kipling. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Tvorba Dušana Zbavitela je však spojená predovšetkým s dielom indického básnika a filozofa Rabíndranátha Thákura. Kompletne preložil jeho celoživotné dielo – romány, divadelné hry, príbehy, poviedky, poéziu, prejavy a korešpondenciu. Thákur mal totiž pre bývalé Československo, najmä pre Čechy osobitý význam. V 20-tych rokoch minulého storočia Thákura prvýkrát do Prahy pozval práve Zbavitelov učiteľ, indológ Vincenc Lesný. 

Rabíndranáth Thákur navštívil Prahu v máji 1921, kde prednášal v Lucerne. Druhýkrát navštívil Thákur Prahu v roku 1928 pri príležitosti uvedenia jeho divadelnej hry v Národnom divadle. Rabíndranáth Thákur bol prvým prezidentom indickej Ligy proti fašizmu, počas svojich návštev v Československu sa zaujímal hlavne o politický život. Neskôr, po nástupe Adolfa Hitlera k moci a vzniku protektorátu Čechy a Morava, boli jeho diela zakázané. 

Spisovateľ Karel Čapek poslal v roku 1937 prostredníctvom českého rozhlasu Thákurovi pozdrav. Mimochodom, ide o jediný záznam hlasu Karla Čapka. Pamiatku na indického filozofa, ktorého dielu zasvätil enormné úsilie práve košický rodák Dušan Zbavitel, dnes v Prahe 6 pripomína Thákurova ulica. 

Zdroj: Wikipedie/art.hn.cz

Komentáre