Sledovacie komando Petra Tótha sa zameralo nielen na novinárov, ale aj politikov

SlovenskoSpravodajstvo

Zároveň monitorovali dianie v jednom z bratislavských podnikov.

Člen sledovacieho tímu Petra Tótha Miroslav Kriak uviedol, že komando sa niekoľko mesiacov zameriavalo na bratislavský bar Next Apache. Okrem novinárov tam chodili aj známe osobnosti či politici. Kriak potvrdil, že sledoval aj advokáta Daniela Lipšica, brata poslanca Petra Pčolinského Vladimíra či poslanca opozičného hnutia Sme rodina Milana Krajniaka.

Tóth zdôvodnil svoj záujem o dianie v bare podozrením, že sa tam môžu vyskytovať drogy. Jedným z dôvodov bolo aj to, že tam chodia novinári. Kriak povedal, že prvýkrát tam prišli v čase odhalenia kauzy Čistý deň. Zároveň bola medializovaná komunikácia medzi poslancom parlamentu Borisom Kollárom a chovankyňou zariadenia.

Kriak skonštatoval, že bar intenzívne monitorovali šesť mesiacov, pričom neskôr intenzita opadla. „V tom bare sme jednoducho videli aj ľudí, ktorí tam nechodili pre diskusie a čítanie kníh, ale aj pre niečo iné. Opakovane sme tam zaznamenali drogy,“ dodal Kriak s tým, že evidovali užívanie marihuany a raz na toaletách našli injekčnú striekačku. Mimo baru sledovali Jána Kuciaka, Moniku Tódovú, Adama Valčeka, Mareka Vagoviča, Eugena Kordu, Štefana Hríba a Daga Daniša. Kriak doplnil, že zrealizovali aj takzvané cvičné sledovanie, pri ktorom sa zamerali na Martinu Ruttkayovú, ktorá mala byť za články financovaná Kočnerom.

Kriak po ukončení výpovede uviedol, že sledovanie novinárov bolo podľa neho veľmi dobré, pretože z toho vzišiel materiálny dôkaz, ktorý sa nedá zlomiť ani ohnúť. Označil to za najtvrdší oriešok pre obhajobu: „Som rád, že to, čo sme vyprodukovali, prispeje k spravodlivosti, ale konečné slovo bude mať súd.“

Foto
Miroslav Kriak / TASR

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) včera (22.1.) vypovedal aj vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Štefan Mlynarčík, ktorý sa priznal, že sledoval novinárov vrátane Kuciaka. „Všetky činnosti som robil v presvedčení, že pracujem pre Slovenskú informačnú službu (SIS),“ vyhlásil Mlynarčík s tým, že mu to mal tak prezentovať Kriak, ktorý uviedol, že dostal zadanie od bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Tótha. Kriak bol presvedčený, že aj naďalej pracuje pre SIS.

Mlynarčík vo svojej výpovedi potvrdil aj modely a značky áut, ktoré používali či to, že fotografovali Kuciaka. Prokurátor ukázal Kriakovi a Tóthovi fotografie zo sledovania, ale Mlynarčík nevedel, či ich urobil on. Ide o fotky, ktoré stotožnil Zoltán Andruskó ako tie, ktoré mu ukázala Alena Zsuzsová pri objednávke vraždy Kuciaka.

Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica zdôvodnil návrh na zaistenie 24 zmeniek Mariana Kočnera v spoločnosti Penta Funding v hodnote približne 12 miliónov eur. Mali by slúžiť na vyplatenie náhrady škody Kušnírovej a manželom Kuciakovcom, ktorí celkovo žiadajú nemajetkovú ujmu vo výške dva milióny eur.

Výpovede svedkov sa zatiaľ skončili. Senát ŠTS prerušil pojednávanie do 3. februára, kedy by mali vypovedať znalci. Súd zatiaľ predvolal dve znalkyne z odboru antropológie. Obhajca obžalovaného Kočnera Marek Para navrhol predvolať znalca, ktorý skúmal mobilný telefón jeho klienta či USB kľúč so správami a fotkami zo sledovania novinárov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre