Slováci neuspeli v boji o piatu priečku, tešia sa Američania

SlovenskoŠport

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov prehrali v záverečnom zápase na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2022 v kanadskom Red Deere. Zverenci trénera Tibora Tartaľa v súboji o konečné piate miesto podľahli favorizovaným Američanom 2:4. V porovnaní s prehrou 0:8 s rovnakým protivníkom v prípravnom dueli pred začiatkom podujatia však podali oveľa lepší výkon a v prípade vyššej efektivity v zakončení mohli siahať aj na lepší výsledok.

Slováci podali oveľa lepší výkon ako v prvom súboji proti USA / foto hlinka gretzky cup

Slovenskí hokejisti mali vynikajúci úvod zápasu. V prvých piatich minútach si vypracovali viacero zaujímavých šancí a napokon zaslúžene otvorili skóre. Obranca Leo Eperješi dobre podporil ofenzívu, našiel si odrazený puk a poslal ho do siete. Američania po inkasovanom góle zvýšili aktivitu aj početnosť streľby. Napriek tomu si Slováci vytvorili príležitosti na zveľadenie náskoku. V 11. minúte v brejku nebezpečne strieľal Peter Císar a o dve minúty neskôr v tutovke spomedzi kruhov neskóroval ani Ondrej Molnár. Zámorský tím bol v závere tretiny efektívnejší. Najskôr pohotovým tečom vyrovnal Joe Connor a potom v presilovke presne namieril príklepom aj Andrew Strathmann.

Američania odštartovali druhé dejstvo ďalšou využitou presilovkou. Na zužitkovanie početnej prevahy potrebovali iba deväť sekúnd. Milimetrová prihrávka Lucasa St. Louisa našla pripraveného Tannera Adamsa, ktorý tretíkrát v zápase prekonal Samuela Urbana. Reprezentanti USA v niektorých momentoch až príliš otvárali hru, z čoho plynuli rýchle protiútoky Slovákov. V polovici duelu sa vyrútili dokonca traja proti jednému brániacemu hráčovi, ale František Dej nedokázal znížiť. Na opačnej strane pohrozil Wil McDonough. V 34. minúte nevyužil samostatný nájazd.

Slovenskí hokejisti na začiatku tretej tretiny dohrávali presilovku, ale vyrobili v nej dve veľké chyby, ktoré akoby predznamenali, čo bude nasledovať. V 43. minúte Američania pri avizovanom vylúčení na pár desiatok sekúnd zatlačili súpera a zásluhou Zacharyho Sharpa zvýšili na 4:1. Krátko potom mohol odpovedať Dej, ktorého bekhendovú kľučku však zlikvidoval Hampton Slukynsky. Americký brankár inkasoval až v 46. minúte, keď ho zblízka prekonal Juraj Pekarčík. Onedlho mal na dosah zníženie Císar, ale v samostatnom nájazde neskóroval. Rovnako sa vo zvyšku stretnutia nepresadili ani ďalší slovenskí mladíci, ktorí zahodili viacero možností na strelenie gólu.

Hlinka Gretzky Cup 2022 hráčov do 18 rokov – Red Deer (Kan.):

USA - Slovensko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Góly: 16. J. Connor (Gramer, Erdman), 19. Strathmann (Lacroix, Whitelaw), 24. Adams (L. St. Louis, Musty), 43. Sharp (Musty, Terrance) – 5. Eperješi (Maruna, Rohaľ), 46. Pekarčík (Pišoja).
Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Zostava SR 18: S. Urban – J. Chromiak, Baran, Eperješi, Pišoja, S. Barcík, Petras, Ďurina – Molnár, Pobežal, Císar – Kurila, Jenčko, Kukumberg – Pekarčík, Dej, Sisík – Maruna, Párička, Rohaľ – Stahoň. Tréner T. Tartaľ.