Slováci pracujúci v zahraničí môžu žiadať o vrátenie dane

SlovenskoSpravodajstvo

Úspešnosť získania peňazí späť je až u 90 percent ľudí.

Pracovali ste vlani v zahraničí? V tom prípade vám možno vzniká nárok na vrátenie dane. Podľa Milana Policiana, riaditeľa spoločnosti TJ-Legal, ktorá sa zaoberá vrátením daní zo zahraničia, viac ako 90 percent ľudí pracujúcich v zahraničí môže získať peniaze naspäť, a to až päť rokov spätne.

„Každá žiadosť je individuálna a odvíja sa od konkrétnej situácie daňovníka. Veľký vplyv na to, či nárok na vrátenie daní vzniká alebo nie, hrá rodinný stav daňovníka, to či má alebo nemá deti, výška jeho príjmov v danej krajine, výška celosvetových príjmov mimo krajinu, v ktorej žiada o vrátenie daní, výdavky na cestovné a ubytovanie, vyplatené diéty od zamestnávateľa a mnoho iných faktorov,“ vymenoval Polician.

Žiadosť o vrátenie daní sa ale vždy spája s podaním daňového priznania. To znamená, že nie je možné požiadať len o vrátenie daní. Ak daňovník odvádzal v zahraničí preddavky na daň z príjmu a má potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ktoré sa vo všeobecnosti nazýva Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch., môže podať žiadosť o vrátenie daní.

Najprv však musí podať daňové priznanie na Slovensku. Podľa odborníka je vo väčšine krajín povinnou prílohou k žiadosti o vrátenie daní aj potvrdenie o celosvetových príjmoch, ktoré sa nazýva EU/EWR (EU/EHP, E9).

Foto
Ilustračné foto / TASR

Termíny podania žiadosti sú rôzne

Ako uviedol Polician, dĺžka daňového konania môže trvať až 12 mesiacov, v závislosti od krajiny a zložitosti podaného daňového priznania. Vo všeobecnosti je to ale tak, že čím vyšší preplatok daňovník žiada, o to väčší dôraz kladie správca dane na kontrolu. Dokedy je však potrebné daňové priznanie v zahraničí podať?

„Väčšina Slovákov má v hlavách vryté, že daňové priznanie je potrebné podať do 31.marca. Každá krajina má vlastné termíny na podaj daňových priznaní a v prípade, že ich daňovník nestíha, je možné požiadať o ich predĺženie,“ povedal pre Košice Online Milan Polician.

V českej republike je bežný termín podania daňového priznania rovnaký, ako na Slovensku, teda do 31. marca. V Rakúsku je to o mesiac dlhšie, teda do 30. apríla. V Nemecku má daňovník čas podať priznanie do 31. mája a v Holandsku do 30. júna. Vo Veľkej Británii a Írsku sa to líši podľa toho, či ide o papierovú formu (do 31. októbra) alebo online verziu (vo VB do 31. januára 2019, v Írsku do 16. októbra).

Omeškancom hrozí pokuta

Vo všeobecnosti je možné požiadať o vrátenie daní z každej krajiny. Podmienkou je, že si daňovník v priebehu roka platil preddavky na daň z príjmu a neuplatňoval si odpočítateľnú položku už v priebehu roka. Existujú krajiny, ktoré majú iný daňový systém ako ho poznáme my.

„Napríklad Švajčiarsko zdaňuje zahraničných zamestnancov formou dane zo zdroja, čo znamená, že v preddavkoch daní sú už uplatnené možné odpočítateľné položky. Niektoré kantóny (spolkové krajiny) však dávajú daňovníkom možnosť dodatočného zníženia preddavkov napríklad o cestovné, poistenie a tak ďalej.“

Každá krajina má vlastné právne úpravy, na ktoré je potrebné dbať pri podávaní žiadosti o vrátenie daní. Polician však upozorňuje, že daňové priznanie podané po termíne môže byť daňovým úradom pokutované.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre