V niektorých krajinách sa predávajú v obchodoch, drogériách či na benzínkach.
Na Slovensku nie je možné predávať lieky na iných miestach ako v lekárňach. Obchodníci sa dlhé roky snažia o zmenu legislatívy, no tú odmietajú ako lekárnici, tak aj ministerstvo zdravotníctva. Argumentujú najmä tým, že Slovensko má rozsiahlu sieť lekární a takzvané voľnopredajné lieky sú stále liekmi, takže ich predaj má byť regulovaný.
Slovenská lekárnická komora sa nám k téme odmietla vyjadriť. Hovorca rezortu zdravotníctva Andrej Wallner uviedol, že podľa súčasnej platnej legislatívy za správnosť výdaja voľnopredajných liekov je zodpovedný odborný personál lekárne, ktorý je pri výdaji lieku povinný vysvetliť správne dávkovanie lieku, upozorniť na osobitné varovania pri jeho užívaní, a tým zabezpečiť jeho bezpečné užívanie.
Walner zdôraznil, že zatiaľ neplánujú povoliť predaj liekov mimo lekární:
„Ministerstvo zdravotníctva v súčasnej dobe neuvažuje o legislatívnej úprave zákonných ustanovení súvisiacich s výdajom liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Slovensko má dobré regionálne pokrytie sieťou lekárenskej starostlivosti vrátane víkendov a sviatkov, a tým zabezpečenú dostupnosť liekov.“
Súbežné užívanie viacerých liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis alebo ich prípadná kombinácia s liekmi viazanými na lekársky predpis, môže viesť k predávkovaniu, vzájomným interakciám liekov, ktoré je odborný personál, to je farmaceut alebo farmaceutický laborant schopný včas identifikovať a upozorniť na to pacienta. Pri výdaji voľnopredajných liekov je veľmi dôležitá aj osobitá pozornosť, ktorú venuje odborný personál lekárne vulnerabilným osobám alebo pacientom s existujúcimi ochoreniami. Napriek tomu by zmenu zákona Slovenská aliancia moderného obchodu uvítala.
„Podporujeme takéto návrhy, je to bežná prax v rámci množstva krajín Európskej únie vrátane Českej republiky, kde to dlhodobo bezproblémovo funguje. Nespôsobuje to žiadne riziká, pretože ide o predaj voľnopredajných liekov, ktoré sa dajú už dnes kúpiť bez receptu,“ priblížil predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič, ktorý argumentuje napríklad zatvorenými lekárňami počas noci a podobnej nedostupnosti liekov pre pacienta:
„Takto by sa ale zvýšila ich cenová dostupnosť, ľudia by si ich mohli zakúpiť bližšie k miestu bydliska kedykoľvek ich potrebujú a nemuseli by tak veľakrát v noci v bolestiach čakať na otvorenie lekárne. Akékoľvek odstránenie monopolu, čo platí dnes aj v rámci predaja voľnopredajných liekov, je vždy v prospech spotrebiteľov.“
Odborníci však upozorňujú, že v takom prípade by zaniklo viacero lekární. Pokiaľ by chcel rezort zdravotníctva pristúpiť k takémuto kroku, vyžadoval by si výrazné legislatívne zmeny, spoluprácu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv pri realizácii, nastavenie systému kontrol a ďalšie zmeny. Slovenská lekárska komora nie je za to, aby sa lieky predávali v obchodoch, drogériách či na benzínkach. Pacienti podľa nej musia byť usmernení ako liek užívať. Pri voľnopredajných liekoch bez receptu by však problém nevidela.
Autor: RÁDIO KOŠICE