Slováci si volia poslancov, starostov, primátorov a županov. Hlas im odovzdajú krúžkovaním

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 10.20 hod.

V obciach a mestách sa dnes ráno otvorili volebné miestnosti, ktoré zostanú otvorené do 20.00 hod. Začali sa prvé spojené voľby v histórii Slovenska. O zlúčení volieb do orgánov samosprávnych krajov a volieb do orgánov samosprávy obcí do jedného termínu rozhodol predseda parlamentu Boris Kollár. Cieľom je dosiahnuť vyššiu volebnú účasť a ušetriť financie.

Voliči odovzdajú hlas svojim favoritom zakrúžkovaním ich poradového čísla. V prípade voľby starostu obce, primátora mesta, predsedu kraja a starostu mestskej časti krúžkujú len jedného kandidáta. Pri voľbe miestnych, obecných, mestských a krajských poslancoch môžu zakrúžkovať viac kandidátov, maximálne toľko, koľko poslancov má byť zvolených v príslušnom volebnom obvode. Počet poslancov v jednotlivých volebných obvodoch je uvedený na hlasovacom lístku.

Voľby sú odlíšené farebne, komunálne majú bielu farbu, voľby do vyšších územných celkov (VÚC) modrú farbu. V prípade, ak volič vloží lístok do nesprávnej obálky, jeho hlas bude neplatný. Stane sa to aj vtedy, keď vloží obálku do nesprávnej schránky. Ak hlasovací lístok bude zašpinený, natrhnutý, pokreslený alebo budú na ňom dopísané či prečiarknuté mená, hlas bude platný, musí však byť z neho jasné, ako volič hlasoval.

V prípade, ak volič nemôže sám upraviť hlasovací lístok z dôvodu zdravotného postihnutia, môže mu pomôcť iná spôsobilá osoba, nie však člen okrskovej volebnej komisie. Občan svoje dôvody vrátane tých, že nemôže čítať alebo písať, oznámi okrskovej volebnej komisii. Následne má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá podľa jeho pokynov upraví hlasovací lístok. Člen okrskovej volebnej komisie poučí obe osoby nielen o spôsobe hlasovania, ale aj o trestnom čine marenia prípravy a priebehu volieb a trestnom čine volebnej korupcie.

Ak sa volič pri hlasovaní pomýli, oznámi to komisii, ktorá mu vydá nové hlasovacie lístky. Nesprávne upravené hlasovacie lístky vloží do schránky určenej na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

Foto
Volebné miestnosti sú otvorené do 20.00 hod. / TASR

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová skonštatovala, že volebný deň sa začal bez incidentov a polícia zatiaľ nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku:

„Pripomíname, že počas dnešných spojených volieb je v teréne viac policajtov. V mestách a obciach dohliadajú na verejný poriadok nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky,“ uviedla Bárdyová s tým, že v teréne sú aj policajti kriminálnej polície a zároveň sú pripravené ďalšie policajné zložky.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová avizovala, že členovia štátnej volebnej komisie budú dnes kontrolovať volebné miestnosti:

„Ak to bude potrebné, tak budú prijímať opatrenia,“ povedala Chmelová, ktorá potvrdila, že od začiatku moratória boli podané desiatky podnetov:

„Tým, nakoľko sú relevantné, sa bude zaoberať štátna komisia. Začne na dnešnom zasadnutí a keďže ich je veľa, asi bude pokračovať aj na ďalších zasadnutiach.“

Chmelová bližšie nešpecifikovala jednotlivé podnety. Prioritou je podľa jej slov hladký priebeh spojených regionálnych volieb:

„Je dôležité, aby sobotné voľby, ktoré sa opakovať nemôžu, prebehli v poriadku, v súlade so zákonom a ústavou.“

Zdroj: TASR

 

Komentáre