Slováci si zaplatili dovolenku, z letiska však nedoleteli. Cestovná agentúra ponúka zájazdy za podozrivo nízke ceny

SlovenskoSpravodajstvo

Sťažnosti klientov Travelsnack eviduje aj Slovenská asociácia cestovných kancelárií.

Vysnívaná dovolenka sa môže zmeniť na nočnú moru. V uplynulých dňoch došlo na bratislavskom letisku ku kurióznemu incidentu. Klienti agentúry Travelsnack, ktorí si v plnej výške zaplatili zájazdy do rôznych destinácií, neodleteli do zahraničia, pretože neboli na zozname cestujúcich. „Môžeme potvrdiť, že sa v uplynulých dňoch nachádzali na Letisku Milana Rastislava Štefánika niekoľkí cestujúci, ktorí plánovali letieť do destinácií Antalya, Thessaloniki či Burgas, avšak rezervácie na ich meno a daný dátum neboli zabezpečené. Cestujúci tvrdili, že si dovolenky zakúpili cez vami spomínanú agentúru,“ potvrdila pre Košice Online hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková. Agentúra podľa skúseností svojich klientov buď nepošle letenky, alebo ak áno, tak dovolenkári nie sú na zozname cestujúcich.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Chyba na strane banky?

Cestovná agentúra Travelsnack sa však bráni. „Fio banka od 28. júna neoprávnene blokuje účet našej spoločnosti a obmedzila nám vyplácanie prostriedkov pre klientov, letecké spoločnosti i zahraničné agentúry. Vyhovárajú sa na takzvaný protiteroristický zákon. Všetky doklady, ktoré požadovali, sme im poslali i s upozornením, že sú ohrozené niektoré odlety klientov, pokiaľ naďalej budú blokovať účet. Ich vôbec nezaujíma, či klienti odletia, alebo nie. Jednoducho zablokujú účet obchodnej spoločnosti a následky ich nezaujímajú,“ reagovala na naše otázky Marie Novotná z Travelsnack.

Dovolenkári podľa Novotnej majú na výber dve možnosti: „Klientov, ktorých sa to týka, sme informovali, že navrhujeme neskorší termín odletu alebo možnosť stornovania. Je to najlepší príklad, ako môže Fio banka obmedziť činnosť obchodnej spoločnosti neoprávnenou blokáciou.“

„Fio banka sa ohradzuje voči tvrdeniu spoločnosti Travelsnack, ktorá na svojich webových stránkach tvrdí, že „ dňa 29. júna 2019 Fio Banka neoprávnene zablokovala náš účet a obmedzuje vyplácanie peňažných prostriedkov pre cestovné služby.“ Banka sama od seba nemôže blokovať účty svojich klientov. Vždy k tomu musí byť relevantný a zákonný dôvod, aby banka k takému kroku pristúpila. Proti tvrdeniu spoločnosti Travelsnack sa vymedzujeme a podnikáme príslušné právne kroky,“ uviedla Fio banka vo svojom prehlásení.

Travelsnack ponúka dovolenky aj s odletmi z Košíc. Podobné prípady z metropoly východu sa zatiaľ nepotvrdili. „Letisko Košice doteraz neevidovalo takýto problém, či už s Travelsnackom, alebo inou agentúrou,“ informovala marketingová manažérka Letiska Košice Karolína Linhartová.

Trestné oznámenia

Slovenská asociácia cestovných kancelárií (SACKA) eviduje sťažnosti klientov agentúry Travelsnack. Ako majú postupovať cestujúci, ak neabsolvujú dovolenku, za ktorú si už zaplatili? „V tomto konkrétnom prípade je to o to komplikovanejšie, pretože nejde o cestovnú kanceláriu a hlavne nejde o slovenský subjekt. Daný zľavový  portál je registrovaný v Českej republike. Takže jediné, čo môžeme klientom odporučiť, je obrátiť sa na Českú obchodnú inšpekciu a podať trestné oznámenie na českej polícii,“ vysvetlila generálna sekretárka SACKA Jana Varinská.

Ako možno predísť podobným problémom? Jedným z riešení je podľa Varinskej aj kúpa dovolenky prostredníctvom cestovných kancelárií s dlhoročnou tradíciou: „Už sme veľakrát upozorňovali, že podozrivo lacné dovolenky zaváňajú problémami. Klient by si mal preveriť, ako dlho je subjekt na trhu (Travelsnack vznikol minulý rok), aké má referencie a podobne. Tento konkrétny prípad podozrivo pripomína neslávne Pyramídové hry. Takže aj keď to na začiatku funguje, tak je len otázka času, kedy to dopadne zle. Predísť aspoň z veľkej časti takýmto problémom sa dá zakúpením si zájazdu od cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry, ktorá je na trhu dlhšiu dobu a má za sebou stovky až tisícky spokojných klientov.“

Travelsnack je spoločnosťou s ručením obmedzeným, ktorá bola do českého obchodného registra zapísaná v októbri minulého roka. Jej základný kapitál bol len dve české koruny a jej konateľom sa koncom mája stal Zoltán Nagy. Názory na Travelsnack sa v internetovej diskusii rôznia. Napriek tomu, že na známom cestovateľskom portáli prevládajú negatívne skúsenosti so spomínanou agentúrou, nájdu sa aj takí, ktorí si sprostredkovanú dovolenku pochvaľujú. Kde je teda pravda, ostáva nateraz otázne.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre