Slováci zdolali Austráliu a budú hrať o deviate miesto

EurópaŠport

Austrália - Slovensko 3:12 (2:2, 0:4, 1:6).

Slovenskí florbalisti si zahrajú o konečnú deviatu priečku na majstrovstvách sveta 2018 (1. - 9. decembra) v Prahe. Zverenci trénera Petra Koutného triumfovali v Aréne Sparta - Podivný Mlýn nad Austráliou 12:3 vo štvrtkovom stretnutí v skupine o 9. - 12. miesto. Reprezentanti SR absolvujú záverečné vystúpenie na tohtoročnom svetovom šampionáte v piatok od 18.30 h proti víťazovi stretnutia Kanada - Estónsko, ktoré má úvodné buly na programe takisto o 18.30 h. Austrálčania budú bojovať o 11. miesto.

Slováci sa po dvojzápasovom účinkovaní v O2 Arene vrátili späť pred kulisu v Aréne Sparta, no do zápasu nevstúpili dobre. V 2. min poslal Austráliu do vedenia Liam Perry Slováci o päť minút neskôr vyrovnali gólom Lukáša Mráza, ale vedenie Austrálii vrátil v presilovej hre znovu Perry. Ešte v úvodnej desaťminútovke zariadil priebežný nerozhodný stav Michal Miške.

Slovenskí florbalisti / IFF

Druhá tretina bola jasne v réžii národného tímu SR aj vďaka dvom vylúčeným hráčom na strane Austrálie. Postupne sa presadili kapitán Lukáš Řezanina, Ronald Gašparík a dvakrát Martin Kubovič. Reprezentáciu šiestej najväčšej krajiny na svete viackrát podržal brankár Eythan Yeoh, ktorý sa prezentoval v skvelej forme.

Hráči v modro-bielej kombinácii pokračovali v diktovaní tempa hry aj v záverečnej časti, v priebehu úvodných desiatich minút udreli Michal Pažák, Ladislav Gál, Martin Grlcký i Michal Dudovič. V 52. min znížil na priebežných 3:10 Ben Kosterich. Konečný výsledok stanovili gólmi Ľuboš Šefčík a Lukáš Ujhelyi. Austrálčania mohli v tretej tretine pridať ešte jeden zásah, ale trestné strieľanie nepremenil produktívny útočník Tomáš Gärtner. Za najlepšieho hráča tímu SR vyhlásili organizátori Martina Kuboviča.

Majstrovstvá sveta florbalistov sa konajú každé dva roky. Slováci na záverečnom turnaji elitnej kategórie nechýbali od premiérovej účasti v roku 2012. Do elitnej osmičky vnikla reprezentácia SR dosiaľ jediný raz (2012). Všetky štyri MS absolvovali z aktuálneho kádra národného tímu Slovenska iba kapitán Lukáš Řezanina a útočník Ladislav Gál. Najbližšie sa šampionát uskutoční vo fínskych Helsinkách (4. - 12. decembra 2020).