Slovák priznal, že chystal teroristický útok v Prešove

PrešovSpravodajstvo

Svoje radikálne názory získal z videí extrémistickej organizácie Islamský štát.

Pražský mestský súd sa začal dnes (28.1.) zaoberať prípadom 25-ročného Slováka, ktorý podľa obžaloby pripravoval teroristický útok. Polícia našla v byte Dominika Kobulnického chemikálie na výrobu výbušnín a inštruktážne videá. Mladík pred súdom priznal, že pred tromi rokmi plánoval teroristický útok, ktorý mal spáchať v Prešove. V jeho byte sa našla pyrotechnika, s ktorou chcel údajne iba experimentovať. Svoje radikálne názory získal z videí extrémistickej organizácie Islamský štát. Kobulnický vyhlásil, že postupne spoznával islam a svoje názory prehodnotil. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na pätnásť rokov.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Mladík podľa žaloby prechovával v roku 2017 na piatom poschodí dvanásťposchodového paneláku v Prahe chemikálie, z ktorých vyrobil vyše štyri kilogramy výbušniny. Kobulnický mal zrealizovať útok, vyvolať ním strach v obyvateľstve a ohroziť ľudské životy. „Nie som vrah ani samovrah, a to obvinenie ma hlboko uráža,“ vyhlásil Kobulnický s tým, že výbušniny chcel údajne odpáliť na Silvestra a časovače mal doma ešte z roku 2015, keď plánoval výbuch v Prešove. S chemikáliami v byte chcel údajne experimentovať a vyrábať dymovnice. Teroristický útok vraj naozaj neplánoval.

Kobulnický priznal, že v roku 2015 chcel na prešovskej autobusovej stanici nechať vybuchnúť tlakový hrniec naplnený kovovými časticami. Útok napokon nespáchal z toho dôvodu, že spoznal naozajstný islam a uvedomil si, že náboženstvo odsudzuje takéto útoky. Kobulnický mal tiež založený účet na sociálnej sieti na meno Abdul Rahman, na ktorom sa pomerne otvorene hlásil k džihádistom, konkrétne Kaukazskému emirátu a Islamskému štátu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre