SlovakiaTech - Expo 2021: Budúci týždeň privítajú Košice najväčšiu technologickú konferenciu na Slovensku

KošicePR INFO

V košickom Kulturparku sa 14. a 15. septembra sa bude konať už tretí ročník najväčšej technologickej konferencie na Slovensku. Začne sa medzinárodný inovačný a technologický veľtrh SLOVAKIATECH FORUM - EXPO KOŠICE 2021.

Foto
V košickom Kulturparku sa 14. a 15. septembra sa bude konať už tretí ročník najväčšej technologickej konferencie na Slovensku. (Ilustračná fotografia) / SlovakiaTech

14. a 15. septembra 2021 sa v košickom Kulturparku otvoria brány 3. ročníka najväčšej technologickej konferencie na Slovensku a medzinárodného inovačného a technologického veľtrhu SLOVAKIATECH FORUM - EXPO KOŠICE 2021.

Podujatie bude unikátnou príležitosťou pre stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov z oblasti vedy, výskumu, inovácií, priemyselných technológií, dopravy, energetiky, životného prostredia, stravovania, kybernetickej bezpečenosti alebo vzdelávania. Zároveň pôjde o jedinečnú možnosť prezentácie vedeckého a inovačného potenciálu slovenských firiem.

Témou podujatia SlovakiaTech 2021 je Humanity meets Technology Technology meets Humanity Capital meets Ideas (Ľudskosť sa stretáva s technológiou, kapitál sa stretáva s myšlienkami).

„Súčasné technológie ovplyvňujú naše životy v miere, ktorá bola kedysi nepredstaviteľná. Menia spôsob ako pracujeme, ako nakupujeme, ako sa dopravujeme. Menia tvár našich miest a obcí, kancelárií a domácností. Zároveň prinášajú nové riešenia, ktoré nám dokážu predĺžiť život, zlepšiť starostlivosť o svoje zdravie alebo zvýšiť kvalitu života, ktorý žijeme. Učia nás novým zručnostiam, ale prinášajú aj nové výzvy, napríklad, ako sa brániť prílišnému zasahovaniu do nášho súkromia. Technológie môžu byť našim skvelým pomocníkom, ak nájdeme spôsob ako ich ovládať bez toho, aby oni ovládli naše životy,“ hovorí prezident SlovakiaTech Forum – Expo Juraj Miškov.

 

Na čo sa môžu tešiť študenti stredných, vysokých škôl a univerzít?

Humanity meets Technology: HUMANITY STAGE (veľké pódium pre cca 230 účastníkov)

Food evolution blok 14.9. dopoludnia:

Keynote spíker: Mark Post (NL) - expert na novú metódu výroby humánneho in vitro mäsa vypestovaného z kravských buniek.
Názov prezentácie: Ako chutí burger zo skúmavky?

Human evolution blok 14.9. popoludní:

Keynote spíker: Andrew Keen (USA)  - jeden z najkontroverznejších komentátorov digitálnej revolúcie na svete a autor knihy How to fix the Future.
Názov prezentácie: Ako opraviť budúcnosť.

Privacy evolution blok 15.9. dopoludnia:

Keynote spíker: Eduard Jenčo (SK) - expert na informačnú bezpečnosť a etický hacker. Ako prvý súdny znalec v IT v Slovenskej republike získal oprávnenie na výkon činnosti vo všetkých 4 IT odvetviach. Aktualne sa podieľa sa na vytváraní práva v oblasti informačných technológií v 7 krajinách. Pôsobil (a občas stále pôsobí - aj keď o tom nemôže hovoriť) ako externý expert pre vyšetrovacie orgány a spravodajské organizácie po celom svete.
Názov prezentácie: Ako reálne sú hrozby kybernetického terorizmu a špionáže pri nasadzovaní inovácií v priemysle v Slovenskej republike?
Navyše pripraví dva interaktívne workshopy – viac na strane 3 – Capital Stage, 15.9. popoludní.
Panelová diskusia: Post-truth a post-trust: doba, v ktorej žijeme (Prienik a normalizácia dezinformácií ako útok na pravdu, dôveru a vzájomnú spolupatričnosť).

Foto
Témou podujatia SlovakiaTech 2021 je Humanity meets Technology Technology meets Humanity Capital meets Ideas (Ľudskosť sa stretáva s technológiou, kapitál sa stretáva s myšlienkami). (Ilustračná fotografia) / SlovakiaTech

Skills and Edu evolution blok 15.9. popoludní:

Vzdelávanie v oblasti digitálnych a iných zručností, rozšírená realita - VR / AR, IOT, Blockchain

• Ako menia technológie náš mozog a naše správanie?
• Ktoré zručnosti budú povinnou výbavou do budúcnosti?
• Prečo sa musí stať vzdelávanie celoživotnou úlohou?
• Je dôležitejšie poznať rozdiel medzi úrokom a úverom alebo rok bitky pri Moháči?

Keynote spíker: Harin Sellahewa (UK) - expert v oblasti umelej inteligencie. V súčastnosti sa zameriava na rozšírenú (AR) a virtuálnu realitu (VR) s osobitným záujmom o ich využitie vo vzdelávaní.
Názov prezentácie: AR/VR vo vzdelávaní.

Spíker: Štefan Frimmer (SK) a jeho prezentácia: Finančná gramotnosť na školách (celospoločensky dôležitá téma nielen pre študentov).

Spíker: Mário Lelovský (SK) a jeho prezentácia: Výsledky celoslovenského testovania počítačovej (IT) gramotnosti študentov.

Panelová diskusia: Ako zabezpečiť, aby sa naši študenti okrem čítania a písania učili aj počítačovej a finančnej gramotnosti?

Foto
Technológie môžu byť našim skvelým pomocníkom, ak nájdeme spôsob ako ich ovládať bez toho, aby oni ovládli naše životy, hovorí prezident SlovakiaTech Forum – Expo Juraj Miškov. (Ilustračná fotografia) / SlovakiaTech

Technology meets Humanity: TECHNOLOGY STAGE (veľké pódium pre cca 230 účastníkov)

Factory evolution blok 14.9. dopoludnia:

Panelová diskusia: Exportné stratégie v divokých dvadsiatychExport a Technológie:
Limity slovenského technologického priemyslu a jeho globálneho exportného potenciálu (Vývoz slovenských technológií na globálny trh)

Retail evolution blok 14.9. popoludní:

Keynote spíker: Gerrie Smits (BE) - inovačný stratég a expert na digitálnu transformáciu firiem.
Okrem vytvárania povedomia prostredníctvom keynote prednášok a knihy Čo do pekla je blockchain (v origináli WTF is Blockchain), pomáha organizáciám a vládam preskúmať možnosti blockchain technológie prostredníctvom workshopov a trajektórií dizajnu.
Názov prezentácie: Blockchain in retail is WTF (Wondorous and (possibly) Totally Fundamental)

Green evolution blok 15.9. dopoludnia:

Keynote spíker: Janjaap Ruijssenaars (NL) - architekt, urbanista a vynálezca medzinárodne uznávaný za inovatívne projekty, ako napr. Gravity Energy – technika, ktorá využíva silu všadeprítomnej gravitácie.
Názov prezentácie: Tech loves Curiosity (Technológie milujú zvedavosť).

Mobility and Energy evolution blok 15.9. popoludní:

Keynote spíker: Štefan Klein (SK) - vynálezca, konštruktér, pilot a profesor dizajnu je autorom úplne nového konceptu lietajúceho auta AirCar, na ktorom priletí do Košíc a ktoré bude zároveň po celý čas konferencie vystavené vo vstupnej hale budovy Alfa.
Názov prezentácie: Alternatívne projekty budúcnosti v doprave.
Panelová diskusia: Bude dopravu napájať vodík alebo elektrina? Akú budúcnosť čaká vodík v mobilite?

Foto
Na najmenšom z pódií - Capital Stage - s kapacitou cca 70 účastníkov budú prebiehať prezentácie, prípadové štúdie a panelové diskusie medzi začínajúcimi podnikateľmi, start-upermi a investormi z fondov ponúkajúcimi venture a private equity kapitál. (Ilustračná fotografia) / SlovakiaTech

Capital meets Ideas: CAPITAL STAGE

15.9. dopoludnia:

Na najmenšom z pódií s kapacitou cca 70 účastníkov budú prebiehať prezentácie, prípadové štúdie a panelové diskusie medzi začínajúcimi podnikateľmi, start-upermi a investormi z fondov ponúkajúcimi venture a private equity kapitál.

Témy:

Inovácie a podpora early stage projektov na Slovensku
Venture capital a late stage investície na Slovensku
Ako financovať firmy, ktorých hlavným cieľom nie je vytváranie zisku (neziskové organizácie,
občianske združenia, verejno-prospešná činnosť)

15.9. popoludní Interaktívne workshopy s etickým hackerom Eduardom Jenčom:

Safety and Privacy – Máme bezpečnosť a súkromie v našich rukách?

Získajte naspäť svoje súkromie - postupy ktoré sa nikde na internete nedočítate
Workshop, na ktorom sa naučíte ako chrániť seba, svoje súkromie a osobné údaje vo virtuálnom
svete

Ako zvládnuť kybernetickú a informačnú bezpečnosť vo Vašej organizácii?
Workshop určený pre právnické osoby o tom, ako chrániť svoje citlivé údaje

K sprievodným podujatiam SlovakiaTech 2021 bude patriť aj výstavná časť – EXPO GALÉRIA: Expozícia TUKE Technickej univerzity v Košiciach, Expozícia UPJŠ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, expozície slovenských technologických firiem, rovnako aj prezentácia priemyselných a kolaboratívnych robotov, ako aj prezentácia úplne nového AirCar naživo počas celej konferencie.

14.9. doobeda Workshopový pavilón Oskar (v areáli Kulturparku):

Vzdelávacie workshopy v spolupráci s Fakultou baníctva, ekológie riadenia a geotechnológií (TUKE)
Detailný program prílohou tejto správy o programe.

 

Foto
V rámci workshopu si študenti vyskúšajú interaktívny toolkit - aplikáciu s otázkami zameranými na dva významné prvky: zlato a kremík. Bude to na spôsob kvízovej súťaže pre dva 10-členné tímy. (Ilustračná fotografia) / SlovakiaTech

Paralelný program: 14. september 2021, Pavilón OSCAR, Kulturpark, kapacita 20 ľudí

9.00 - 9.45

RM Schools kurz: Škola hrou - inovatívne vyučovanie

V rámci workshopu si študenti vyskúšajú interaktívny toolkit - aplikáciu s otázkami zameranými na dva významné prvky: zlato a kremík. Bude to na spôsob kvízovej súťaže pre dva 10-členné tímy.

Aplikácia má zvýšiť u študentov povedomie o týchto materiáloch, kde sa nachádzajú, ako sa využívajú a ako ich je možné využiť v cirkulárnej ekonomike zábavnou formou. Zároveň by mala u študentov podnietiť a podporiť záujem o nerastné suroviny a zdôrazniť im dôležitosť tohto odvetvia.

10.00 - 10.30

3D Briefcase prezentácia kufríka

Kufrík projektu 3D Briefcase interaktívnou formou učí o nerastných surovinách, ktoré sú používané na výrobu predmetov, s ktorými každý deň prichádzame do kontaktu. Kufrík v sebe ukrýva rôzne minerály a predmety, ktoré sú využité pri množstve zábavných aktivít.

10.45 - 11.30

Cirkulárna ekonomika surovín

Cieľom workshopu je predstavenie najnovšieho trendu a ekonomického nástroja na pôde EÚ - cirkulárna ekonomika, známa tiež ako obehové hospodárstvo.

Cieľom je osveta v danej oblasti a tiež zvýšenie povedomia u mladých ľudí, že všetko okolo nás si vyžaduje suroviny, ktoré sú však nenahraditeľné a vyčerpateľné, zároveň skutočnosť, že sa nachádzame v situácii, kedy sú nevyhnutné nové prístupy, ako aj zmeny v zmýšľaní, akým je práve obehové hospodárstvo.

11.40 - 12.00

Úspešný príbeh projektu LIMBRA

Limbra je projekt, kde sa snažíme veci vidieť zo širšieho pohľadu. A to nielen z pochopenia surovinového reťazca, ako sú jednotlivé odvetvia nášho života úzko poprepájané s využitím surovín.

Limbra je aj o tom, ako je dôležité, aby mladí ľudia ostávali tam, kde sa narodili a vyštudovali a prinášali tak pridanú hodnotu nielen sebe, ale aj svojim rodinám, priateľom a krajine.

A ešte oveľa oveľa viac. Tešíme sa na vás už 14. septembra v Košiciach, v priestoroch Kulturparku! 

 

 

 

Komentáre