Slovákov čakajú voľby do Európskeho parlamentu

SlovenskoArchívEurovoľby 2024

V júni si vyberú 15 poslancov.

Slovensko je členom Európskej únie už takmer 20 rokov, čo nám podľa odborníkov prináša mnoho benefitov. Pre Rádio Košice to potvrdila aj Ivana Janíková Stavrovská z Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, ktorá uviedla, že výhody sú viditeľné nielen vo forme eurofondov:

„Sú to aj hodnotové veci ako právny štát, pre mladých ľudí napríklad možnosť študovať a cestovať do zahraničia – čiže program Erasmus, ale, samozrejme, vidíme to aj v zbližovaní politík medzi jednotlivými členskými štátmi, čo nám umožňuje ľahšie cestovať, bývať, študovať v iných členských krajinách.“

Medzi ďalšie demokratické hodnoty zaradila aj boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí, boj s dezinformáciami či rovnaké práva pre mužov a ženy. Europoslanec Peter Pollák uviedol, že hľadať kompromisy s takým veľkým počtom krajín je ťažké, napriek tomu však prichádzajú a smerujú v prospech obyvateľov:

„Projekt Európskej únie nie je dokonalý, má svoje muchy, má svoje chyby. Ale v každom prípade nám tento projekt závidí takmer celý svet. Za tento posledný mandát, za týchto päť rokov sa v Európskom parlamente alebo v Európskej únii udialo veľmi veľa. Neviem si predstaviť, ako by Slovensko obstálo alebo ktorákoľvek iná slabšia krajina by obstála počas kríz, ktoré nás postretli.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Pollák doplnil, že dopady nášho členstva môžeme vidieť všade okolo seba:

„Vaše deti, ak chodia do školy, tak s veľkou pravdepodobnosťou, ak sa tá škola renovovala, tak z prostriedkov Európskej únie. Ak cestujete po ceste do zamestnania alebo do mesta, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa tá cesta opravila z európskych peňazí. Košičania môžu cítiť aj to, že z európskych peňazí sa nakúpili električky alebo sa opravili električkové trate. Množstvo ďalších projektov, ktoré nám financovala Európska únia, spôsobilo výrazný krok vpred pre ľudí.“

Členské krajiny si budú svojich zástupcov v europarlamente voliť práve v tomto roku. Slovákov čakajú voľby 8. júna. Vyberú si 15 poslancov, ktorí budú reprezentovať záujmy našej krajiny na európskej pôde a rokovať o viacerých aktuálnych témach. Jednou z nich je podľa Janíkovej Stavrovskej migrácia a azyl:

„Je nevyhnutná revízia migračného paktu a, samozrejme, aj azylovej politiky. Migrácia totiž nemá len tú možno negatívnu stránku, ktorú my vnímame ako prílev ľudí, ktorí sa snažia dostať do Európskej únie z ekonomických dôvodov. Ale v dnešnej dobe už pri migrácii hovoríme aj o tom, že to môže priniesť aj pozitíva, najmä s ohľadom na to, že nám chýbajú ľudia na niektorých pracovných pozíciách.“

Ďalšími aktuálnymi témami sú vojna na Ukrajine či zelená dohoda. Tá predstavuje reformy, ktoré nás majú pripraviť na zmenu klímy.

Komentáre