Slovenská basketbalová „dvadsiatka“ nepostúpi na majstrovstvách Európy zo skupiny

EurópaŠport

Rozhodla o tom prehra v D-skupine s domácim výberom Portugalska 61:76. Svoj posledný duel na majstrovstvách Európy B-kategórie odohrajú Slováci v stredu (17. júla).

Priamy boj o postup zo skupiny začali oba tímy opatrne. Lepšie do zápasu vstúpili domáci Portugalci, ale Slováci sa rýchlo vzchopili a väčšinu prvej štvrtiny boli vyrovnaným súperom. Avšak nasledovala desaťbodová séria Portugalska, čo sa napokon ukázalo ako kľúčové. Po prvej desaťminútovke tak mužský basketbalový výber do dvadsať rokov prehrával v portugalskom Matosinhose 12:20. Aj napriek snahe Slovákov stiahnuť vedenie vyhrávali domáci po prvom polčase 37:24.

Slovensko 20 / TASR

Prestávka pomohla viac našim basketbalistom, ktorí sa zlepšili najmä v defenzívnej činnosti. Progres zaznamenali aj v útoku a živili tak stále nádej na víťazstvo. Po tretej štvrtine ale prehrávali 42:53. V záverečnej štvrtej štvrtine si portugalská „dvadsiatka“ udržiavala dvojciferné vedenie, a to aj napriek hre „vabank“ v podaní Slovákov. Mladí basketbalisti zakončia svoje účinkovanie na majstrovstvách sveta do dvadsať rokov zápasom v stredu (17. júla) o 19.15 hod. proti Severnému Macedónsku.

„V úvode sme si vytvorili veľké množstvo pozícií v podkošovom priestore, no nedokázali sme ich premeniť, ani preniesť do efektivity faulu. Basketbal sa na tejto úrovni hrá predovšetkým agresívne, či už v obrane, ale aj v útoku, to si musíme uvedomiť. Hráči sa s tým stretávajú v príprave na ME a na samotných ME, čo nestačí. V stredu nás čaká zápas o tretie miesto v skupine," zhodnotil po zápase tréner Ivan Kurilla.

B-kategória ME basketbalistov do 20 rokov - D-skupina:
Portugalsko – Slovensko 76:61 (37:24)

najviac bodov Portugalska: Lisboa 19, Queta 18, Amarante 9 - zostava a body SR: Majerčák 14, Zelizňák 11, Páleník 8, Mokráň 7, Kubala 0 (Bátovský 13, Kincel 4, Danielič 3, Volárik 2, Mátych a Siládi 0)

TH: 29/16 – 20/13, fauly: 20 - 23, trojky: 6 - 6, rozhodovali: Zaščuk (Ukr.), Romanov (Rus.), Stylianou (Cyp.)