Slovenská delegácia bude bojovať o filmovú cenu v Cannes

SvetKultúra

Nakrúcanie absolventského filmu tvorcov inšpirovalo a začínajú pracovať na príprave celovečernej snímky z rovnakého prostredia

Festival v Cannes aj tento rok predstaví svojim divákom a diváčkam najzaujímavejšie filmové novinky svetovej produkcie, ktorých uvedenia sa zúčastnia stovky hviezdnych mien a tvárí. Slovensko bude na 72. ročníku festivalu zastupovať okrem iných aj sedemčlenná delegácia tvorcov študentského filmu Pura Vida. Festival ho vybral do súťažnej sekcie Cinéfondation, v ktorej si zmeria sily s ďalšími 16 študentskými snímkami.

Pura Vida sleduje príbeh dvoch bratov, dospievajúcich na vidieku východného Slovenska. Vzájomný vzťah prechádza viacerými skúškami a vystavený je aj nevraživosti okolia, ktoré si na chlapcoch vybíja zlosť – ich otec je predákom v továrni, ktorá zamestnáva väčšinu miestneho obyvateľstva. Krátkometrážna dráma je z veľkej časti nakrútená v rusínskom jazyku a obsadená prevažne nehercami.

Foto
Pura Vida sleduje príbeh dvoch bratov dospievajúcich na vidieku východného Slovenska / Pura Vida

„Príbeh sme zasadili do Uličskej doliny na východe Slovenska, ktorá je obývaná početnou rusínskou komunitou. Ako malý chlapec som v tejto doline trávil letá. Pohli mnou príbehy tamojších obyvateľov a scenár sme potom napasovali konkrétne na toto prostredie. Chceli sme ukázať deštruktívny dopad zlej sociálnej situácie na spoločnosť a zamerali sme sa na postupný rozpad vzťahov a úpadok morálky,“ vysvetľuje výber témy a prostredia režisér Martin Gonda, absolvent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Nakrúcanie absolventského filmu tvorcov inšpirovalo a začínajú pracovať na príprave celovečernej snímky z rovnakého prostredia. „Počas prípravy filmu Pura Vida sa nám v regióne začali otvárať ďalšie témy. Najvýraznejšie na nás zapôsobil príbeh vysídlenia rusínskych obyvateľov zo siedmich rusínskych dedín z dôvodu výstavby vodnej nádrže Starina. Už dlhšiu dobu s rovnakým tímom pracujeme na námete.“ 

 

Autor: KOŠICE ONLIN

Komentáre