Slovenská diplomacia privítala dohodu Putina a Bidena o návrate veľvyslancov do USA a Ruska

SvetSpravodajstvo

Rokovanie lídrov krajín považuje Ivan Korčok za dôležité najmä v situácií, keď sú vzťahy medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskou federáciou dlhodobo veľmi napäté.

Foto
Na tomto stretnutí nešlo o to, aby v tejto chvíli boli vyriešené všetky konfliktné veci. Išlo o to, aby obe strany vyložili karty na stôl a otvorene povedali tie veci, ktoré sú konfliktné, komentoval summit vo Švajčiarsku Ivan Korčok / TASR

Dohodu medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom o návrate veľvyslancov do Washingtonu a Moskvy považuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok za veľmi dôležitý pozitívny moment stredajšieho summitu v Ženeve. Uviedol to vo štvrtok na brífingu v Bratislave.

Ruského veľvyslanca Anatolija Antonova povolala Moskva z Washingtonu zhruba pred tromi mesiacmi, keď Biden označil Putina za vraha. Americký veľvyslanec John Sullivan opustil Moskvu pred približne dvoma mesiacmi po tom, ako Rusko naznačilo, aby sa vrátil do Washingtonu na konzultácie.

„Stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimíra Putina 16. júna vo švajčiarskej Ženeve je prejavom zodpovednosti," povedal Korčok.

Korčok ocenil veľmi dôležité osobné stretnutie oboch hláv štátov, ktorých diplomatické vzťahy sú v súčasnosti veľmi napäté. Pripomenul, že cieľom summitu nebolo vyriešiť všetky konflikty, ale to, aby obidve strany prebrali tie veci, v ktorých nesúhlasia, čo je koniec koncov úloha diplomacie, ktorá je vždy lepšia, ako odkazy eskalačného charakteru.

„Som rád, že sa hovorilo aj o mnohých regionálnych témach, ktoré zaujímajú aj Slovensko, ako napríklad o Bielorusku," dodal Korčok. Šéf slovenskej diplomacie ďalej ocenil, že Biden a Putin rokovali aj o kybernetickej bezpečnosti a dohodli sa, že v tejto súvislosti identifikujú kritickú infraštruktúru vo svojich krajinách, na ktorú by sa nemalo útočiť. Dôležitou témou bola podľa neho aj strategická kontrola zbraní. 

Zdroj: TASR

 

 

Komentáre