Slovenská krasličiarka zdobí vajíčka jedinečným spôsobom už sedemdesiat rokov

SlovenskoSpravodajstvo

Unikátne veľkonočné vajcia poznajú ľudia nielen v celom kraji, ale aj v Rakúsku.

Pani Anežka Martečíková z obce Hornej Marikovej v považskobystrickom okrese sa venuje zdobeniu veľkonočných vajíčok už takmer sedemdesiat rokov. 81-ročná krasličiarka nepoužíva metódu maľovaných vajec, ale vyškrabania ornamentov do zafarbeného vajíčka. Unikátne veľkonočné vajcia z Hornej Marikovej poznajú ľudia nielen v celom kraji, ale aj v Rakúsku.

Ku zdobeniu veľkonočných vajec ju priviedla mama. Spočiatku sa ornamenty kreslili, až neskôr začali so škrabaním. „Dôležitá je kvalita vajec, musia mať pevnú škrupinu, aby nepraskali. Vajcia najskôr vyfúkam, potom zafarbím, nechám vysušiť v okne a potom škrabem. Lepšie sa mi pracuje s veľkými husacími vajcami,“ uviedla Martečíková.

Foto
Krasličiarka používa metódu vyškrabávania / TASR

V minulosti sa zdobili varené vajcia, neskôr však ľudia prišli na to, že je ich lepšie vyfúkať. Výroba jednej kraslice záleží od zložitosti vzoru, ale niekedy môže trvať aj dve hodiny. Kedysi sa na farbenie používal cibuľový list, prípadne krepový papier namočený v octe. Moderná doba však priniesla aj špeciálne farby na vajcia.

Foto
Výroba jednej kraslice záleží od zložitosti vzoru / TASR

Anežka Martečíková je poslednou krasličiarkou v Hornej Marikovej. „Mám problémy s prstami, začala mi tŕpnuť ruka. Je to náročné sedieť nad tým, keď nevládzete,“ skonštatovala Martečíková s tým, že jej dcéra tiež vie zdobiť vajíčka, ale pracuje v zahraničí. Vnučku zatiaľ do techniky netradičného zdobenia veľkonočných vajec nezasvätili. Záujemcovia mohli kraslice obdivovať nielen na výstavách v Trenčianskom kraji, ale aj v Rakúsku, kde predali niekoľko stoviek kusov veľkonočných vajíčok.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre