Slovenská sezóna ponúkne aj osem dokumentárnych filmov

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2021

Viaceré z nich budú uvedené v premiére.

Košice sa o necelý mesiac premenia na mekku kinematografie. Jednou z programových sekcií 28. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest bude aj Slovenská sezóna, ktorá ponúkne osem dokumentárnych filmov, viaceré v premiére.

Diváci sa môžu tešiť aj na film Viery Čákanyovej Biela na bielej, ktorý vznikol počas nakrúcania snímky FREM na Antarktíde. Úspešná dokumentaristka sa formou osobného videodenníka podelí o svoje pocity v extrémne náročných podmienkach nakrúcania v antarktických lokáciách. Zamýšľa sa nad absurditou ľudskej existencie v konfrontácii s divočinou pokrytou ľadom a tiež uvažuje nad smerovaním spoločnosti a možným zánikom civilizácie.

Foto
Králi videa / Continental Film

V období sezóny hurikánov pri karibskom ostrove vznikal film Lucie Kašovej s názvom The Sailor. Ako uviedol PR manažér AFF Peter Gašparík, režisérka sa zaoberá cenou slobody, ktorá sa na sklonku života mení na samotu:

„Námorník Paul z názvu filmu žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Dnes, keď má osemdesiat, je morský vlk chtiac-nechtiac prinútený zakotviť. Pri litri vodky denne uvažuje nad ubehnutým životom a blížiacou sa smrťou.“

Foto
The Sailor / Film Expanded

Režisérka Mária Pinčíková vo  filme Na značky! ponúkne svoj pohľad na XVI. všesokolský zlet, ktorý sa viaže k 100. výročiu vzniku 1. Československej republiky. Toto podujatie sa uskutočnilo v júli 2018 na pražskom futbalovom štadióne, pričom nahradilo Spartakiádu. Autorka zachytáva aktivity organizátorov vrátane príprav, konfrontácií či nedorozumení.

V rámci programovej sekcie Slovenská sezóna bude uvedený aj dokument To ta monarchia od Vladislava Sárkányho. Dej sa odohráva v Spišskom Hrhove, ktorý je známy príkladným spôsobom komunitného spolunažívania. Jeho starosta sa nebojí inovatívnych riešení a pri svojej práci využíva netypické a originálne prístupy. Do diania v obci zapája aj marginalizovanú skupinu.

Foto
Na značky! / Film Expanded

Český režisér Jan Gogola ml. nazrel do života lídra najpopulárnejšej československej poprockovej kapely Elán Joža Ráža. Tento situačný dokuportrét vznikal desať rokov na nečakaných miestach. Diváci v košických kinosálach uvidia snímku Věčný Jožo aneb jak jsem potkal hvězdu.

Martin Palúch nakrútil o svojom otcovi Ivanovi dokumentárny film. Ide o výraznú osobnosť slovenského herectva, ktorý po návrate do Československa doplatil na normalizačné obmedzenia. Nemohol cestovať, slobodne tvoriť a umelecky napredovať. Snímka Herec Ivan Palúch je mementom na ťažké časy umenia pod vplyvom režimu.

Foto
Herec Ivan Palúch / Filmpark Production

Predstaviteľov voľného združenia Košičanov vyznávajúceho princípy undergroundu zachytáva dokument Komúna režiséra Jakuba Julényho. Táto skupina sa v 70. rokoch sformovala okolo básnika, filozofa a mysliteľa Marcela Strýka.

„Režisér v súčasnosti odkrýva spomienkové pole skupiny a tematizuje myšlienkové pozadie jej predstaviteľov, ktorí sa stali outsidermi z vlastnej vôle, aby žili slobodne na okraji násilne normalizovanej spoločnosti. Nad minulosťou skupiny sa však dodnes vznáša podozrenie zo zrady,“ skonštatoval Gašparík.

Ďalším filmom v Slovenskej sezóne bude aj dokumentárna komédia Králi videa režiséra Lukáša Bulavu. Ide o spomienku na tvorcov takzvaného rýchlodabingu, vďaka ktorému sa za čias socializmu šírili Československom západné filmy. Dabing vznikal v amatérskych podmienkach, za hranou zákona a na úkor osobného života. Slovo dostanú nielen tvorcovia, ale aj tí, ktorí im boli roky v pätách.

Komentáre