Slovenská spoločnosť je podľa odborníkov polarizovaná od nepamäti, atentát bol vyvrcholením celej situácie

SlovenskoSpravodajstvo

Prispievajú k tomu aj sociálne siete.

V súvislosti so stredajším (15.5.) atentátom na premiéra Roberta Fica sme oslovili košického politológa z UPJŠ Gabriela Eštoka, ktorý uviedol, že streľba v Handlovej je výsledkom dlhodobého nastavenia našej spoločnosti:

„Politológovia aj sociológovia dlhodobo upozorňovali na to, že výroky politických elít rozdeľujú spoločnosť, vytvárajú neprekonateľné priekopy medzi rôznymi skupinami v spoločnosti, medzi občanmi, dokonca sa tieto zákopové vojny vedú až na úrovni rodín. Toto je vyvrcholenie celej tej situácie.

Keďže v Handlovej išlo o útok na jedného z najvyšších štátnych predstaviteľov, vznikli obavy, čo všetko to znamená pre našu politiku aj spoločnosť. A čo bude nasledovať.

„Očakávalo by sa, že celé politické spektrum sa jednoducho dohodne konsenzuálne, ako pristúpiť k tejto situácii tak, aby aj vláda aj všetky ďalšie štátne inštitúcie mohli vykonávať svoje povinnosti a funkcie, ktoré im vyplývajú zo zákona. Myslím si, že táto situácia zomkne minimálne vládnu koalíciu. Ak na povrch vyplávali v posledných dňoch nejaké vnútorné rozpory, tak tie pôjdu, samozrejme, do úzadia a spoločnou témou sa určite stane, ako ďalej,“ doplnil politológ.

Ťažkú úlohu má však podľa neho opozícia, ktorá bola obviňovaná, že túto situáciu spôsobila. Cieľom je nájsť komunikačný spôsob aj konkrétny výkon opozičnej politiky, aby ju aktuálne udalosti nepoškodili. O Slovensku sa kvôli atentátu rozpráva aj v zahraničí. Mnoho svetových lídrov odsúdilo útok na Roberta Fica a zaprialo mu skoré zotavenie. Podľa Eštoka sú tieto prejavy solidarity úprimné, keďže aj viacero európskych politikov čelí mnohým, zatiaľ iba verbálnym útokom:

„Pokiaľ ide o fungovanie Slovenska v zahraničných vzťahoch, tak môžu byť tie vzťahy poznačené. Myslím si ale, že štátne inštitúcie Slovenska zamerané na našich zahraničných partnerov budú fungovať. Aj naši partneri v zahraničí budú ďalej sledovať Slovenskú republiku, či táto situácia bude smerovať k ukľudneniu a poučeniu sa, alebo naopak sa tá situácia bude skôr vyostrovať, čo by určite nebolo dobré ani pre Slovensko, ani pre samotnú Európu.“

Foto
Atentát v Handlovej bol podľa odborníkov vyvrcholením aktuálnej situácie / TASR

Slovenská spoločnosť je aj podľa sociológa Ivana Chorváta z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici názorovo a hodnotovo výrazne rozdelená, no podobné rozpoltenie populácie môžeme pozorovať aj v iných krajinách s demokraticky dlhšou tradíciou. Faktom podľa neho ale je, že rozpoltenosť našej spoločnosti je dlhodobým javom. Vyjadril sa tak pre spravodajskú ČT24:

„Už od post-novembrového obdobia sa slovenská spoločnosť delila najskôr, dajme tomu, na federalistov a zástancov slovenského štátu, potom na mečiarovcov a zástancov hodnôt novembra 89´, atď. A v posledných piatich až ôsmich rokoch táto rozpoltenosť nabrala ešte výraznejšie kontúry aj vďaka paralelným krízam, ktoré prebiehali jednak v našej spoločnosti, ale aj v širšom kontexte. A navyše prišiel nový fenomén sociálnych sietí, ktorý výrazne polarizoval slovenskú spoločnosť.“

Ak chceme podľa sociológa hovoriť o zmiernení napätia do budúcnosti, musíme obmedziť virtuálnu realitu.

„Vidíme, že tie frustrácie si ľudia ventilujú práve vo virtuálnom priestore na sociálnych sieťach. Ľudia ukrytí v bezpečí svojej bubliny posilňujú svoje sebavedomie, nemajú tendenciu vychádzať so svojimi názormi von, resp. ich sociálne siete nenútia vychádzať s ľuďmi, ktorí inak zmýšľajú. Eliminujú sa tým vonkajšie zdroje sociálnych treníc, ale tie sa presúvajú práve do virtuálneho priestoru, čím narastá frustrácia ľudí, dochádza k postupnej izolácii ľudí od svojich spoločenstiev a od spoločnosti ako takej a oslabuje sa tak veľmi potrebné sociálna spoločenská súdržnosť.“

Miera nenávistných komentárov na sociálnych sieťach sa po útoku na premiéra zvýšila o 60 percent v porovnaní s najhorším dňom v histórii sledovania. Informoval o tom slovenský IT startup, ktorý sa zameriava na boj proti nenávisti v online priestore. Polícia už vyzvala médiá, aby vypli diskusie na svojich sociálnych sieťach a pod článkami o útoku z dôvodu šírenia nenávistných prejavov. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok informoval, že polícia aktuálne preveruje 32 prípadov, pri ktorých ľudia na internete schvaľovali čin atentátnika. Podľa sociológa sa rast nenávistných prejavov dal očakávať:

„Na jednu stranu, s uspokojením som evidoval vyjadrenia všetkých relevantných politických i spoločenských aktérov, ktorí jednoznačne odsúdili tento čin a vyjadrili nádej, že Robert Fico sa dostane z najhoršieho. S uspokojením som sledoval aj niektorých vládnych politikov, ktorí na jednej strane vyzývali k upokojeniu, hovorili o tom, že nenávistný čin nemá plodiť ďalšiu nenávisť. V zápätí, okamžite tieto vyjadrenia začali negovať a obviňovali opozíciu, médiá, mimovládne organizácie, atď. Hľadanie vinníka v tejto situácii, v tejto chvíli asi nie je tým správnym spôsobom, ako upokojiť rozjatrenú slovenskú spoločnosť.“

Ako na záver dodal, kľúčovým faktorom je, aby sa spoločnosť dokázala zomknúť:

„Žijeme v jednej krajine a istým spôsobom mali by sme obrusovať tie ostré hrany, ktoré doterajší vývoj na Slovensku medzi ľuďmi vykopal.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE
 

Komentáre