Slovenka velila simulovanej misii na Mesiaci

SlovenskoZaujímavosti

Výskumníci zrealizovali experiment stredoškolákov zo Skalice.

Na sopke Mauna Loa na Havaji sa vo februári uskutočnila simulovaná misia na Mesiac pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Veliteľkou misie bola astrobiologička a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Michaela Musilová. Výskumníci zároveň zrealizovali aj experiment slovenských stredoškolákov, ktorí vyhrali súťaž Misia Mars. Výsledky misie budú slúžiť na prípravu budovania skutočnej základne na Mesiaci. „Počas simulovanej misie bola posádka uzatvorená v dóme s priemerom len jedenásť metrov a von do terénu mohla ísť len v skafandri. Jedla astronautskú stravu a mohla si dovoliť len osem minút sprchy za týždeň,“ uviedla Musilová.

Foto
Michaela Musilová / TASR

Medzinárodná posádka zrealizovala viaceré experimenty, pričom testovala technológie potrebné na budovanie základne na Mesiaci. Výskumníci vďaka projektu stredoškolákov zo Skalice vypestovali špenát s použitím vlastných vlasov ako hnojiva. Pokusy boli zamerané predovšetkým na geologické mapovanie lávových tokov a tunelov v okolí stanice. Na Marse by sa v lávových tuneloch mohol skrývať život a na Mesiaci by sa v nich mohli vybudovať základne pre ľudí. Na mapovanie sa použili drony a kamery. Slovenská astrobiologička testovala skafandre a technológie, ktoré by sa mali použiť pri expedíciách do terénu.

Výsledky simulovaných misií na Havaji budú slúžiť na prípravu budovania základne na Mesiaci pod záštitou medzinárodnej organizácie International Moonbase Alliance (IMA). Jej súčasťou sú vesmírne agentúry, firmy a univerzity z celého sveta. IMA chce začať s budovaním základne na Mesiaci v nasledujúcich desiatich rokoch. Prototyp mesačnej stanice plánujú vybudovať na Havaji v nasledujúcich dvoch rokoch. Základňa na Mesiaci by sa mala volať Mahina Lani, čo po havajsky znamená Raj na Mesiaci.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre