Slovenské divadlo v Londýne sa predstaví v septembri na Slovensku

SvetKultúra

Divadelná spoločnosť združujúca mladých umelcov si pripravuje predstavenia po slovensky aj po anglicky.

Foto
Vo svojej hre Migrantská rapsódia opisujú úskalia, ktorým musí čeliť každý, kto sa vydá žiť za hranice svojej rodnej krajiny / youtube.com

Divadlo sústreďuje svoju tvorbu okolo umelcov ktorí trvalo alebo prechodne žijú vo Veľkej Británii. Okrem pôsobenia v Londýne sa zúčastňujú rôznych medzinárodných divadelných festivalov. V septembri sa predstavia aj pred domácim publikom počas niekoľkodňového turné v štyroch slovenských mestách.

Vedúcou a režisérkou divadla je od roku 2009 Juliana Sersenová. Súbor inscenuje výlučne vlastné texty a do hereckých úloh zapája krajanov bez ohľadu na ich predošlé herecké skúsenosti. Doteraz pripravili desať predstavení a hrali na 24 miestach. Úspech zaznamenali s  hrou Migrantská rapsódia, s ktorou súbor vystupoval aj v Belgicku a Česku. Inscenácia je kolekciou obrazov zo života prisťahovalcov v Londýne. Predstavenie zostavili na základe skutočných príbehov a zozbieraných faktov. Hra má o to väčšiu autentickosť, že sami jej aktéri sú migranti.

Na septembrovom turné sa predstavia hrou Akadémia pre ženy, ktorá vznikla ako rekcia na problém prostitúcie a sexuálneho zneužívania žien.

 

Zdroj: TASR

Komentáre