Slovenské mestá a obce sa vypnutím osvetlenia zapoja do iniciatívy Hodina Zeme

SlovenskoZaujímavosti

Vypnutie svetiel na jednu hodinu je poznávacím znakom celosvetovej kampane.

Samosprávy si dnes v rámci projektu Hodina Zeme pripomenú dôsledky klimatických zmien a potrebu udržateľného nakladania s prírodnými zdrojmi, a to symbolickým vypnutím osvetlenia na verejnom alebo neverejnom objekte v čase od 20.30 do 21.30 hod. Informoval o tom predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik, ktorý uviedol, že mestá a obce si uvedomujú potrebu zmeny konania a myslenia v prospech životného prostredia:

„Samospráva vytvára nielen prostredie na zvyšovanie osvety o potrebe zmeny správania svojich obyvateľov smerom k udržateľnému nakladaniu s verejnými a prírodnými zdrojmi, ale sama mobilizuje svoje úsilie k takémuto konaniu.“

Postupne podľa neho rozmýšľajú a konajú v udržateľných alternatívach. Napríklad v rekonštruovaní a vykurovaní verejných budov, obhospodarovaní verejných priestranstiev či miestnych iniciatívach pre svojich obyvateľov.

„Do projektu Hodina Zeme sa tento rok zapoja napríklad mestá Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Myjava, Nové Zámky, Piešťany, Prešov, Púchov, Senica, Partizánske a ďalšie samosprávy,“ vymenoval predseda.

Foto
Do projektu sa zapojí aj Kancelária Národnej rady SR, a to vypnutím osvetlenia paláca Bratislavského hradu / TASR

V metropole Šariša symbolicky vypnú osvetlenie dominánt v centre mesta.

„Verejné osvetlenie zostane zapnuté pre uskutočnenie volieb prezidenta 2024 a bezpečnosť občanov počas otvorenia volebných miestností,“ vysvetlila tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová s tým, že vypnú ilumináciu Konkatedrály sv. Mikuláša a budovy historickej radnice v centre mesta.

K iniciatívne sa pridá aj mesto Humenné.

„Bude vypnuté verejné osvetlenie v južnej časti Námestia slobody, tzv. Južné námestie,“ infromoval Marián Škuba z tlačového referátu.

Do projektu sa zapojí aj Kancelária Národnej rady SR, a to vypnutím osvetlenia paláca Bratislavského hradu.

Vypnutie svetiel na jednu hodinu je poznávacím znakom celosvetovej kampane, ktorú od roku 2007 organizuje medzinárodná organizácia Svetový fond na ochranu prírody. Zhasnutie je symbolické, zapája sa doň viac ako 190 krajín sveta.

 

Zdroj: TASR

Komentáre