Slovenské vysoké školy vyhľadáva čoraz viac zahraničných študentov

SlovenskoSpravodajstvo

Vlani stúpol ich počet o 10,19 percenta.

Zvýšený záujem eviduje Prešovská univerzita (UNIPO), Žilinská univerzita (UNIZA) a Slovenská technická univerzita (STU). Naopak, úbytok hlásia na Univerzite Komenského (UK), kde ich počet klesol z 3 095 študentov na 2 868. Podľa riaditeľa mimovládnej organizácie INEKO Petra Goliaša je tento trend pre slovenské univerzity výhodný. „Prijímanie zahraničných študentov je najefektívnejší spôsob imigrácie. Priťahuje totiž ľudí s dobrým potenciálom uplatniť sa na pracovnom trhu a počas štúdia vytvára dobré podmienky ich integrácie. V čase starnutia obyvateľstva by sme mali túto možnosť využívať čo najintenzívnejšie. Prínosom je to jednak pre školy, ktoré môžu získať kvalitných študentov aj potrebné finančné zdroje,“ povedal riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Zahraniční študenti podľa neho prinášajú nový pohľad na rôzne spoločenské problémy a možnosti ich riešenia.

Foto
Študenti Prešovskej univerzity / TASR

Hovorkyňa Prešovskej univerzity Anna Poláčková uviedla, že UNIPO eviduje nárast o 130 študentov v porovnaní s predošlým akademickým rokom. Prevažne pochádzajú z Ukrajiny, ale aj z Česka, Poľska, Maďarska, Bulharska, Ruska alebo Kazachstanu. Podľa hovorcu STU Fedora Blaščáka je jednou z priorít nového vedenia väčšia internacionalizácia výučby. V súčasnosti na univerzite študuje 550 zahraničných študentov. Mnoho vysokoškolákov pochádza z Ukrajiny, Srbska či Indie.

Nárast evidujú aj na UNIZA. DO prvého ročníka prišlo najviac Ukrajincov, Čechov a Rusov. Celkový počet študujúcich cudzincov bol 255, z toho v prvom ročníku 112. Hovorkyňa UK Lenka Miller povedala, že sa počet zahraničných študentov znížil o 227 osôb. UK má podľa nej tradične najviac študentov z Nemecka, Nórska, Grécka, Iránu, Rakúska či Islandu. Najväčší záujem je o všeobecné lekárstvo a o zubné lekárstvo v anglickom jazyku.

 

Zdroj: SITA

Komentáre