Slovenskí archeológovia našli vzácny poklad s keltskými mincami

SlovenskoZaujímavosti

Cena pokladu je pre vedcov nevyčísliteľná.

Vedci v Mošovciach v okrese Turčianske Teplice objavili unikátny poklad strieborných keltských mincí, ktoré podľa odhadov pochádzajú z prvých desaťročí prvého storočia nášho letopočtu. Ako uviedol Karol Pieta z Archeologického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre, jedinečnosť nálezu nespočíva len v jeho cene, ale aj v tom, že pri jeho objave boli odborníci: „Pretože archeológ nehľadá iba ten samotný poklad, tie drahé mince, ale predovšetkým hľadá súvislosti, aby ich mohol pri detailnej práci v teréne využiť a ten nález vlastne vysvetliť. My sme v tomto prípade mali možnosť do detailu sledovať všetky súvislosti, teda ako bol poklad uložený do zeme, prečo tam bol uložený a podobne.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Poklad, ktorý pozostáva zo štyridsiatich kusov strieborných keltských mincí, našli v lese. Archeológovia ho objavili po holorube v miestach, ktoré skúmali už dlhšiu dobu. „Mince boli prekvapivo rozptýlené na veľmi strmom svahu. Čiže oni boli vlastne stečené dole. Zrejme boli zabalené v nejakom uzlíku z organického materiálu a postupne sa eróziou rozptýli dolu svahom a celý tento autentický proces sa podarilo zdokumentovať a tento nález zabezpečiť,“ dodal Pieta s tým, že ľudia v minulosti vkladali do zeme rôzne predmety ako obetu, respektíve ich ukrývali pred možným nebezpečenstvom: „Aj vďaka tomu, že sa nám podarilo zachytiť nálezové súvislosti, vieme odhadnúť, že tento poklad niekto do zeme ukryl v čase núdze a vrcholného nebezpečenstva. Z iných lokalít vieme, že v prvých desaťročiach po Kristovi došlo k plošnému zničeniu celej keltskej civilizácie na severnom a strednom Slovensku. Ide o následky bojov, ktoré na tomto území prebiehali a pri ktorých ľudia tieto mince ukryli.“

Cena pokladu je pre vedcov nevyčísliteľná. „Ide o najstaršie razené mince na našom území. Vieme, že v tom období už Kelti mali prepracovaný mincový systém s nominálmi tak, ako my dnes máme desaťeurovku či päťeurovku, aj oni už mali platidlá so stanovenými hodnotami. Nájdené mince sú takzvané tetradrachmy, to znamená, že majú štvornásobnú hodnotu menších nominálov. Takže takáto minca mala v sebe štyri drachmy a poklad teda obsahuje tie najcennejšie, tie najdrahšie mince, aké boli v tej dobe razené a boli z toho najkvalitnejšieho striebra,“ skonštatoval Pieta s tým, že mince boli vyrazené zo striebra, ktoré pochádzalo z karpatských ložísk na Slovensku: „Ekonomická moc Keltov na našom území sa zakladala na ich veľmi šikovnom využívaní prírodných zdrojov, na ťažbe zlata, striebra a hlavne železa. Oblasť Turca patrila ku kľúčovým hospodárskym aj kultúrnym oblastiam v rámci keltského osídlenia Slovenska.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre