Slovensko bude mať 17 červených okresov vrátane Košíc, Spišskej Novej Vsi či Kežmarku

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 17.35 hod.

Rezort zdravotníctva oznámil, že Slovensko bude mať od pondelka 5. apríla podľa COVID automatu 10 okresov v čiernej fáze, teda v štvrtom stupni varovania vrátane Čadce, Ilavy, Krupiny, Kysuckého Nového Mesta, Lučenca, Myjavy, Nového Mesta nad Váhom, Poltára, Popradu a Trenčína.

Do tretieho stupňa varovania, teda medzi bordové okresy boli zaradené Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – IV, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

Foto
Regionálny COVID automat platný od 5. apríla / facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava a Zlaté Moravce.

Ako potvrdil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura, Slovensko ako celok zostáva v čiernej fáze:

„Dôvodom je, že počet hospitalizovaných v nemocniciach s ochorením COVID-19 neklesol pod 3000.“

Vzhľadom na to, že ostatné ukazovatele sa zlepšili, Stachura nevylúčil, že ďalší týždeň by sa krajina mohla dostať do lepšej, bordovej zóny v rámci COVID automatu.

Epidemiologická situácia

Minister financií Eduard Heger, ktorý je dočasne poverený riadením rezortu zdravotníctva a školstva, vyhlásil, že epidemiologická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa neustále zlepšuje. Svedčí o tom aj pokles pozitivity zrealizovaných testov, počtu úmrtí, zníženie reprodukčného čísla či menej hospitalizovaných COVID pacientov. Zároveň menej osôb je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Na druhej strane, stúpa počet zaočkovaných a počty vakcín. Slováci podľa Hegera dodržiavajú protiepidemiologické opatrenia:

„Nesmieme však poľaviť v dodržiavaní opatrení, rozhodujúci bude tento veľkonočný týždeň,“ skonštatoval Heger s tým, že ten podľa jeho slov ukáže, či položíme pandémiu na lopatky.

Na koronavírus denne zomrie v priemere 71 ľudí. Uplynulý týždeň bolo v nemocniciach hospitalizovaných 3620 pacientov, v týchto dňoch je to 3337 osôb. Reprodukčné číslo je na úrovni 0,75 až 0,85. Tiež klesol počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby ku COVID pacientom či priemerný denný počet príjmov pacientov v nemocniciach.

K pondelku (29.3.) bolo 671 zdravotníkov pozitívnych na koronavírus. Stále je však vysoká obsadenosť lôžok pre kritických pacientov s ochorením COVID-19. Ako povedal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura, nákaze doposiaľ podľahlo 9624 osôb a s ochorením 1782 ľudí:

„Takmer všetky ukazovatele klesli, cítia to aj nemocnice.“

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková skonštatovala, že Slovensko zatiaľ využilo 938 088 dávok vakcín, pričom druhú dávku dostalo 257 105 záujemcov:

„Máme čoraz vyššie dodávky vakcín aj očkovacie kapacity.“

Zaočkovaných je 12,5 percenta obyvateľstva, z toho 4,7 percenta aj druhou dávkou. Tiež stúpla aj zaočkovanosť zariadení sociálnych služieb v jednotlivých krajoch.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre