Slovensko čaká celoplošné testovanie

SlovenskoCeloplošné testovanie 2020

Aktualizované 14.55 hod.

Premiér Igor Matovič dnes vyhlásil, že obyvateľov Slovenska čaká celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. V tejto súvislosti sa v nedeľu 18. októbra uskutoční mimoriadne rokovanie vlády.

„Posledné tri týždne sme chystali najväčšiu logistickú operáciu, aká kedy bola na Slovensku spravená. Je to celoplošné pretestovanie obyvateľov Slovenska, a to nielen raz. Situácia je vážna a bolo vo verejnom záujme, aby sme tie tri týždne mlčali,“ uviedol Matovič s tým, že predseda Správy štátnych hmotných rezerv spustil verejné obstarávanie na testy na koronavírus.

 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Vláda sa na tento projekt pripravuje tri týždne. Matovič zdôraznil, že zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné, alebo dobrovoľné. Celoplošné testovanie by sa malo uskutočniť takým istým systémom ako pri voľbách. V približne 5997 volebných okrskoch sa vytvoria odberné miesta, pričom v každom bude približne sedem ľudí, a to policajti, príslušník ozbrojených síl, miestnej štátnej správy a zdravotníci. Obyvatelia, ktorí žijú mimo svojho trvalého pobytu, môžu prísť na testovanie na najbližšie odberné miesto, nemusia sa presúvať do svojho bydliska, pričom budú dopísaní do odberových zoznamov.

Testovať by sa malo počas dvoch víkendov, a to v časových rozvrhoch podľa abecedného poradia obyvateľov, čím by sa malo predísť zhromažďovaniu sa ľudí na jednom mieste. Ľudia by mali na odberné miesto prísť s občianskym preukazom. Testovanie bude bezplatné. Štátne hmotné rezervy objednali 13 miliónov antigénových testov, ktoré zachytia infekčných pacientov.  Testy budú stáť približne štyri eurá bez DPH za jeden kus.

„Boli tri víťazné firmy a najnižšia cena bola 3,90 eura a najvyššia 4,45 eura. Stredná cena od firmy, z ktorej je najviac testov nakúpených, je 3,95 eura,“ skonštatoval Matovič s tým, že výhodou antigénových testov je ich rýchle vyhodnotenie. Výsledky by mali byť známe do 15 minút.

S hlavným testovaním sa začne o dva týždne, v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra. Budúci víkend, teda 24. a 25. októbra by mali byť otestované najrizikovejšie regióny, konkrétne okresy Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín a pravdepodobne aj Bardejov. Premiér nechce, aby sa začali stavať poľné nemocnice a bude sa rozhodovať o tom, kto má alebo nemá ísť do nemocnice:

„Ak toto zvládneme, môžeme byť vzorom pre celý svet.“

Matovič zdôraznil, že ak by sa od tohto plánu upustilo, tak podá demisiu:

„Som ochotný od toho upustiť, ale zároveň zvolím demisiu.“

Predseda vlády považuje celoplošné testovanie za jediný spôsob, ako sa môže zastaviť krivka za situácie, keď kľúčový koaličný partner verejne spochybňuje opatrenia:

„Obávam sa, že súčasné ochranné opatrenia tým pádom fungovať nebudú. Takéto pretestovanie nám v žiadnom prípade nemôže ublížiť, môže nám len a len pomôcť.“

V prípade, ak by chcel niekto vyvinúť tlak na Matoviča, že sa touto cestou nepôjde a hygienici budú ťažko dohľadávať chorých ľudí cez PCR testy, tak premiér sa pod to nepodpíše.

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre