Slovensko čaká dvojtýždňový lockdown

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 20.10 hod.

Vláda na svojom dnešnom rokovaní schválila dvojtýždňový lockdown pre celé Slovensko. Minister hospodárstva Richard Sulík vyhlásil, že všetky reštaurácie a predajne okrem esenciálnych budú zatvorené:

„Všetci si želáme a dúfame, že sa situácia dovtedy zlepší. O desať dní budeme znovu vyhodnocovať.“

Školy sa budú zatvárať ako posledné. Strana SaS si uplatnila právo veta, pričom súhlasí, aby testovanie v školách bolo povinné. Konzílium odborníkov navrhlo na dva týždne zatvoriť školy, ale SaS je zásadne proti.

„Uplatnili sme si právo veta. Oceňujem, že koaliční partneri rešpektujú a dodržujú koaličnú zmluvu, ktorá takéto právo veta jednotlivým stranám priznáva. My to robíme mimoriadne zriedkavo,“ reagoval Sulík, ktorý dodal, že SaS bude presadzovať zvýhodňovanie zaočkovaných.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

OTP režim a testovanie na pracoviskách

Od pondelka 29. novembra bude možný vstup na pracoviská iba zaočkovaným zamestnancom a tým, ktorí za uplynulých 180 dní prekonali koronavírus. Ostatní sa budú musieť testovať minimálne raz týždenne. Sulík doplnil, že tento režim by mal platiť do konca roka:

„Na splnenie podmienky testovaní bude potrebný antigénový samotest nie starší ako sedem dní.“

Testovať sa bude priamo na pracovisku. Zatiaľ však nie je jasné, kto to bude kontrolovať. Sulík tvrdí, že to nemusia byť zdravotníci, ale napríklad osoba určená zamestnávateľom. V prípade, ak sa epidemiologická situácia bude aj naďalej zhoršovať, interval testovania sa môže skrátiť.

Testy budú zabezpečovať zamestnávatelia, pričom ich cena by mala byť obmedzená na päť eur. Náklady za testy preplatí rezort hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka.

 

Foto
Núdzový stal bude trvať 90 dní  / facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR

Núdzový stav

Od štvrtkovej (25.11.) polnoci začne na 90 dní platiť núdzový stav. Vláda odobrila aj zákaz vychádzania s výnimkou od 1.00 do 5.00 hod. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spresnil, že medzi výnimkami zo zákazu vychádzania sú nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov) či cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa, ale vláda výrazne odporúča home office.

Ďalšími výnimkami zo zákazu vychádzania sú aj cesta na a z očkovania a testovania na koronavírus či cesta do jaslí a škôl. V tomto prípade je povolený aj sprievod. Občania môžu ísť aj do prírody v rámci okresu. Medzi výnimky bola zaradená aj starostlivosť o hospodárske zvieratá, venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska, zdravotná starostlivosť a cesta na účel starostlivosti o blízku osobu, ale aj pohreb, sobáš a krst.

Premiér Eduard Heger vyzval ľudí, aby sa zomkli, a to aj očkovaní s neočkovanými, koalícia s opozíciou a v konečnom dôsledku celá spoločnosť. Situácia sa bude prehodnocovať po desiatich dňoch, pričom zákaz vychádzania bude platiť minimálne dva týždne. V prípade, ak dôjde k zlepšeniu situácie, opatrenia sa uvoľnia pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali koronavírus. Heger skonštatoval, že aktuálny stav v našej krajine je výsledkom nedodržiavania platných nariadení. Lockdown je podľa jeho slov nevyhnutný pre zdravotníkov, aj pre nezaočkovaných.

Hlavný hygienik Ján Mikas zdôraznil, že na Slovensku prevláda najhoršia epidemiologická situácia od prepuknutia pandémie koronavírusu:

„Vraciame sa do podobného stavu, ako boli podmienky počas druhej vlny.“

Jedným z krátkodobých opatrení, ktoré by mali viesť k zlepšeniu situácie, je obmedzenie mobility. Z dlhodobého hľadiska pomôže očkovanie treťou dávkou a vakcinácia neočkovaných. Slovensko potrebuje akútne sploštiť krivku a zastaviť hospitalizácie nových COVID pacientov. Mikas doplnil, že najdôležitejšia bude zodpovednosť nás všetkých.

COVID pacienti sa v súčasnosti liečia aj monoklonálnymi protilátkami. Slovensko zároveň nakúpi tabletky s účinnou látkou molnupiravir. Občania by mali podľa Lengvarského necestovať a obmedziť kontakty.

Galéria k článku

Rúška a respirátory, hromadné a športové podujatia, bohoslužby

Žiaci základných škôl (ZŠ), špeciálnych základných škôl a prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom musia mať od štvrtka 25. novembra prekryté horné dýchacie cesty aspoň rúškom, a to aj počas výučby. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková pripomenula, že vo všetkých okresoch je v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov povinné prekrytie nosa aj úst respirátorom FFP2:

V exteriéri vo všetkých okresoch platí povinné prekrytie dýchacích ciest rúškom, respirátorom, šálom alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.“

Prekrytie horných dýchacích ciest je povinné aj na všetkých hromadných podujatiach v interiéri aj exteriéri. Riadne nosenie rúška či respirátora má prispieť k spomaleniu komunitného šírenia koronavírusu.

„Epidemiologická situácia je v súčasnosti alarmujúca a tento stav komplikuje aj výskyt iných respiračných ochorení vírusového a bakteriálneho charakteru,“ doplnila Račková.

Od 25. novembra budú zakázané hromadné podujatia okrem tých v režime očkovaní a prekonaní do desať osôb, avšak aj tie sa môžu uskutočniť len v súvislosti s výkonom práce. Organizátor zároveň musí zabezpečiť oznam o tom, že organizuje hromadné podujatie.

Pre veriacich bude povolená len individuálna pastoračná činnosť. Sobáše a krsty sa môžu uskutočniť maximálne za účasti šiestich ľudí okrem osôb na strane organizátora. Na pohreby sa nevzťahujú kapacitné obmedzenia, ale je potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia. Pri sobášoch, krstoch, pohreboch či iných obradoch je povinné dezinfikovať použité predmety. Račková spresnila, že sa zakazuje pitie z jednej nádoby viacerým ľuďom:

„V prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky, pri prijímaní pod obojím použiť pri každom prijímajúcom vždy novú lyžičku.“

Počas lockdownu a núdzového stavu sú povolené voľby aj profesionálne športové súťaže bez účasti divákov a s povinným testovaním hráčov a členov organizačného tímu. Činnosť karanténneho tréningového centra pre vrcholový šport bude povolená len na základe súhlasu ministerstiev zdravotníctva a školstva.

Pri hromadných podujatiach musí byť vyhradené miesto konania a jeho vstupu a výstupu. Vstup bude umožnený len ľuďom s prekrytými dýchacími cestami, v interiéri respirátorom a v exteriéri rúškom.

„Organizátor musí byť v každej chvíli schopný preukázať počet účastníkov podujatia. Povinný je zoznam účastníkov s uvedenými telefonickými alebo mailovými kontaktmi pre prípad epidemiologického vyšetrovania – organizátor je povinný zoznam uchovávať dva týždne po ukončení podujatia a potom zoznam zničiť,“ povedala Račková s tým, že organizátor musí pri vstupe zabezpečiť dezinfekciu na ruky.

Tiež je potrebné časté vetranie, dezinfekcia priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, podláh v interiéri a predmetov. Organizátor musí zabezpečiť dvojmetrové rozostupy medzi účastníkmi. Výnimku majú osoby zo spoločnej domácnosti, partneri a osoby vykonávajúce športovú činnosť.

 

Zdroj: TASR

 

 

Komentáre