Slovensko čakajú štvrté predčasné parlamentné voľby v ére samostatnej republiky

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2023

O priazeň občanov sa uchádza 24 strán a hnutí a jedna koalícia.

V takmer 3000 obciach a mestách sa v sobotu 30. septembra opäť otvoria volebné miestnosti, ktoré budú k dispozícii od 7.00 do 22.00 hod. Slovensko totiž čakajú v poradí deviate voľby do Národnej rady v ére samostatnej republiky. Zároveň ide o štvrté predčasné parlamentné voľby od roku 1993. Vyše 4,3 milióna občanov tak rozhodne o novom zložení parlamentu. Medzi nimi je takmer 73-tisíc Slovákov žijúcich v zahraničí.

Riaditeľka Odboru volieb Eva Chmelová skonštatovala, že doposiaľ si svoju občiansku povinnosť splnilo vyše 54-tisíc ľudí:

„Už iba čakáme návratné obálky, ktoré musia byť doručené do 29. septembra do 12.00 hod. buď poštou, alebo aj osobne do podateľne ministerstva vnútra na Drieňovej ulici v Bratislave. Z toho počtu voličov, ktorí požiadali o voľbu poštou, 7000 obálok sa nám vrátilo ako nedoručených, neprebratých v odbernej lehote. Menší počet voličov ako tento určite požiadalo o opakované zaslanie, niektorí dokonca aj dvakrát.“

Volič po príchode do volebnej miestnosti musí predložiť občiansky preukaz. Okrsková volebná komisia mu vydá hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Volič vyberie jeden hlasovací lístok subjektu a môže zakrúžkovať poradové číslo najviac štyroch kandidátov, ktorých uprednostňuje. Obálku je následne potrebné vhodiť do vopred pripravenej schránky. Občania, ktorí sa v deň volieb budú zdržiavať mimo trvalého bydliska, môžu požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu.

„Tí, ktorí vedia, že by mohli alebo aspoň tušia, že by sa mohli nachádzať mimo svojho trvalého bydliska, nech požiadajú o hlasovací preukaz, nech si ho vyzdvihnú už teraz iba osobne. Voliť s ním môžu vo svojom volebnom okrsku napriek tomu, že budú zo zoznamu voličov vyčiarknutí. Majú istotu, že keby im niečo prišlo do cesty, museli by sa vzdialiť z miesta svojho trvalého pobytu, že určite budú môcť hlasovať. Akonáhle si už vyzdvihnete hlasovací preukaz, preberiete ho, bez neho už hlasovať nemôžete. Ak ho stratíte, náhradný vám byť vydaný nemôže,“ vysvetlila Chmelová.

Foto
Vyše 4,3 milióna občanov rozhodne o novom zložení parlamentu (Ilustračná fotografia) / TASR

Najviac občanov bude voliť z Česka, konkrétne takmer 27-tisíc ľudí, čo predstavuje 37 percent všetkých voličov zo zahraničia. Politológ Gabriel Székely z Inštitútu politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove pre Košice Online uviedol, že na výsledok volieb má vplyv viacero faktorov:

„Voliči sa rozhodujú aj podľa toho, aké majú osobné preferencie, či majú napríklad určitý záväzok k danej strane. Voliči, ktorí nie sú politicky aktívni, možno sa nezúčastňujú politiky na lokálnej úrovni, nechodia na mítingy, tak majú k tomu iný vzťah ako tí, ktorí možno sú členmi strany aj so širšou rodinou alebo možno dobrovoľníci v prospech strany, či pomáhajú, aj to je identifikácia.“

O priazeň občanov sa uchádza 24 strán a hnutí a jedna koalícia. Priebežné výsledky budú známe po zatvorení volebných miestností a sčítaní hlasov. Podľa Székelyho je náročné predpokladať, ktoré subjekty sa prebojujú do parlamentu:

„Slovenská spoločnosť sa mení, aj demograficky, aj myslením. Mentálne mapy sa menia. Možno religiozita nemusí zohrávať úlohu, možno radikálny slovník tiež nie, lebo problémy sa viac-menej môžu týkať aj samotných občanov v rodinách. Dlhodobá podpora strán v regiónoch bude zohrávať úlohu, niekde to môže vystreliť, niekde nie, uvidíme.“

Právo voliť majú aj tí občania, ktorí nemôžu čítať, písať alebo sami upraviť hlasovací lístok. V takomto prípade to oznámia okrskovej volebnej komisii a do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov môžu vziať inú osobu, aby podľa pokynov upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky. Občania, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti najmä zo zdravotných dôvodov, môžu voliť do prenosnej schránky.

Komentáre