Slovensko daruje Ukrajine stíhačky MiG-29

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.50 hod.

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera rozhodla o tom, že Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

Heger uviedol, že medzinárodná dohoda bola na vláde schválená jednohlasne. Deklaroval, že o darovaní techniky rozhodol kabinet v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Vláda má podľa neho kompetenciu rozhodovať o medzinárodných dohodách. O téme je informovaná prezidentka Zuzana Čaputová a súhlasí s ňou aj predseda parlamentu Boris Kollár.

„Proces odovzdania stíhačiek je úzko koordinovaný s poľskou stranou, Ukrajinou a ďalšími spojencami,“ uviedol Heger.

Dodal, že technika je určená na ochranu civilistov. Odmieta, že Slovensko sa týmto krokom zaťahuje do vojny.

Heger informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o rokovaní vlády a schválení pomoci Ukrajine.

„Zelenskyj rozhodnutie vlády ocenil a poďakoval sa za významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny. Pri tejto príležitosti pozval predsedu vlády SR na návštevu Ukrajiny,“ uviedol Úrad vlády.

Dočasne poverený premiér túto ponuku prijal. Zelenskyj zároveň ocenil jeho osobnú angažovanosť pri podpore Ukrajiny.

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď podpísal medzivládnu dohodu s Ukrajinou. Zároveň konkretizoval, že darujeme 13 stíhačiek, časť systému protivzdušnej obrany, zodpovedajúce náhradné diely, ako aj muníciu do tohto systému. Zároveň potvrdil, že Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja.

Existuje tiež podľa neho bilaterálna ponuka zo strany Spojených štátov amerických na konkrétnu vojenskú techniku, ktorej pridaná hodnota vo finančnom vyjadrení pre SR bude zhruba 700 miliónov dolárov.

„Celkovo hovoríme o náhrade za tieto systémy vo výške 900 miliónov dolárov,“ doplnil Naď.

Pre slovenskú obranyschopnosť je to podľa ministra výhodné. Zdôraznil však, že prvoradá je pomoc Ukrajine pri záchrane životov:

„To je hlavný dôvod, aby sme migy, ktoré nevieme používať, na Ukrajinu dali.“

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko tvrdí, že darovanie stíhačiek má prakticky nulový dosah na obranyschopnosť, pretože Ozbrojené sily SR ich nepoužívajú ani v budúcnosti používať nebudú:

„Čo sa týka Kubov, odkrojili sme takú časť, ktorá by nás nemala zásadným spôsobom ohroziť.“

Foto
Slovensko daruje Ukrajine stíhačky MiG-29 / TASR

Naď očakáva finančnú kompenzáciu až v novom volebnom období. Dodal, že bude na ďalšej vláde, akým spôsobom budú peniaze použité. V súčasnosti existuje podľa neho dohoda, že takéto financie sú určené pre rezort obrany na nákup munície či novej techniky.

Skompletizovanie procesu darovania techniky bude trvať niekoľko týždňov, aktuálne sa rokuje s Ukrajinou a spojencami. Vzhľadom na operačnú bezpečnosť ministerstvo o tom nebude informovať dopredu.

Minister obrany predpokladá, že prvé štyri objednané stíhačky F-16 z USA by mohli byť na Slovensku v prvej polovici budúceho roka. Majú byť uskladnené na letisku Sliač, kde sa realizujú práce na príprave. Sú síce komplikované, ale Naď verí, že letisko stihne byť pripravené včas:

„Samozrejme počítame aj s plánom B, teda dočasné zabezpečenie iného letiska, alebo plánom C, zabezpečiť niektorú z krajín, ktorá by nám stíhačky na istú dobu parkovala.“

Foto
Medzinárodná dohoda bola na vláde schválená jednohlasne / TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie vlády:

„Premiéra Hegera som vopred informovala, že v súčasnej situácii by bolo vhodnejšie mať k rozhodnutiu o stíhačkách aj uznesenie parlamentu. Za dostatočnú a legitímnu bázu pre prevod stíhačiek však považujem aj spôsob, ku ktorému vláda pristúpila, a teda uzavretie zmluvy medzi vládami Slovenskej republiky a Ukrajiny.“

Uzavretie medzivládnej dohody je podľa nej legitímne:

„Ide o krok v súlade s medzinárodným právom a je aj v bezpečnostnom záujme Slovenska, ktorým je dosiahnutie spravodlivého mieru na Ukrajine a konsolidácia bezpečnostnej situácie na celom našom kontinente.“

Prezidentka skonštatovala, že Slovensko darovaním stíhačiek nateraz vyčerpalo vojenskú pomoc, ktorú bolo schopné Ukrajine poskytnúť. Poukázala tiež, že vláda oznámila zámer darovania stíhačiek a až následne hľadala spôsob, či a ako je možné to urobiť, čo podľa nej nebolo najvhodnejšie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal našu krajinu o dodanie stíhačiek na obranu pred ruskou agresiou ešte vo februári. Heger vtedy avizoval, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

 

Zdroj: TASR

Komentáre