Rokovania o vstupe sa začali po vzniku samostatného štátu.
Naša krajina dnes oslavuje 20. výročie vstupu do Európskej únie. Táto cesta sa začala ešte po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar v októbri podpísal v Luxemburgu dohodu o pridružení Slovenska k Európskej únii – takzvanú Asociačnú dohodu.
„Približovanie sa Slovenska k Európskej únii začalo prípravou a podpisom Asociačnej dohody, ktorá definovala aj perspektívu členstva v EÚ. Napĺňaním Asociačnej dohody sa slovenský právny poriadok začal prispôsobovať legislatíve EÚ a dochádzalo k zbližovaniu hospodárskych a sociálnych politík,“ uvádza sa v Hodnotiacej správe o 10 rokoch členstva SR v EÚ.
Po slávnostnom odovzdaní dokumentu sa Slovensko spolu s Českom, Maďarskom, Poľskom, Bulharskom, Rumunskom, Litvou, Lotyšskom a Estónskom zaradilo medzi asociovaných členov Západoeurópskej únie.
V roku 1995 slovenskí zástupcovia odovzdali prihlášku Slovenskej republiky do EÚ spolu s memorandom vlády. V ňom sa uvádzalo, že strategickým cieľom našej krajiny je získať plné členstvo v EÚ v horizonte okolo roku 2000.
„Slovenská republika završuje týmto jednu etapu a to je príprava na podanie žiadosti o priame členstvo v EÚ. Táto žiadosť bola odovzdaná k rukám predsedu predsedajúcej krajiny, pánovi Jacquesovi Chiracovi prostredníctvom ministra zahraničných vecí Francúzskej republiky Hervému de Charette. Toto odovzdanie prihlášky má pre nás okrem symbolického aktu aj význam historickej novej etapy, ktorá v asociovanom členstve znamená priamy prístup ku všetkým kontaktom, ktoré z členstva budú vyplývať,“ uviedol vtedy Mečiar.
Prístupové rokovania s EÚ boli oficiálne ukončené 13. decembra 2002 na kodanskom samite EÚ uzavretím kapitol poľnohospodárstvo a financie a rozpočet.
Referendum o vstupe Slovenska do EÚ vyhlásil prezident Rudolf Schuster na 16. a 17. mája 2003. Zúčastnilo sa na ňom 52,15 percent oprávnených voličov, pričom súhlas s členstvom SR v EÚ vyjadrilo 92,46 percent hlasujúcich. Išlo o v poradí piate referendum, ale ako jediné spomedzi deviatich, ktoré sa doteraz na Slovensku konali, bolo platné.
Presne pred 20 rokmi sa tak uskutočnilo dosiaľ najväčšie rozširovanie EÚ v histórii. K 15 krajinám pribudlo 10 nových – vrátane Slovenska.
Členstvo v Európskej únii prináša Slovákom mnohé benefity. Naša krajina je súčasťou jednotného trhu, ktorý sa považuje za jeden z najväčších úspechov únie. V rámci programu Erasmus+ už viac ako 40-tisíc slovenských vysokoškolákov malo možnosť vyskúšať si štúdium a život v zahraničí. Ako súčasť schengenu môžeme navyše voľne cestovať bez hraničných kontrol a iných obmedzení. Práve vďaka členstvu a kreditu Únie máme aj bezvízový styk do absolútnej väčšiny krajín sveta. Slovenský pas je desiatym najsilnejším pasom na svete a bez víz sa dostaneme do 182 krajín.
Zdroj: TASR