Slovensko má sedem nových sudcov všeobecných súdov

SlovenskoSpravodajstvo

Traja z nich budú pôsobiť na východe.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes vymenovala do funkcie siedmich nových sudcov všeobecných súdov. Justícia podľa jej slov potrebuje zásadnú obnovu svojej dôveryhodnosti:

„Dôvera v justíciu bola v posledných rokoch veľmi oslabená, a preto najmä od vás, nastupujúcej generácie sudcov, očakávame, že zásadným spôsobom prispejete k jej obnove a posilneniu.“

Čaputová zdôraznila, že v uplynulých mesiacoch sa žiaden ústavný akt v sále Prezidentského paláca neopakoval tak často, ako menovanie nových sudcov. Na to, aby sudcovia mohli plniť svoju misiu, majú ústavou a zákonmi garantovanú nezávislosť.

„Inštitucionálna a individuálna nezávislosť vyplýva zo skutočnosti, že občania majú právo na zákonného, nezávislého, nestranného a spravodlivého sudcu. Považujte to, prosím, za najdôležitejšiu podmienku dobrého výkonu svojho povolania,“ povedala prezidentka.

Foto
Vymenovanie sudcov / TASR

K povolaniu sudcu podľa hlavy štátu patrí ochrana princípov demokratického a právneho štátu, ochrana slobody a práva občanov či poskytovanie istoty zákonnosti a spravodlivosti občanom:

„Želám vám, aby ste svoju funkciu vykonávali múdro, ľudsky, seriózne a rozvážne a aby sa sudcovské povolanie pre vás stalo životným naplnením a sebarealizáciou.“

Novými sudcami všeobecných súdov sa stali Vladislav Birás, Adam Hradský (obaja Okresný súd Bratislava III), Ivana Macková (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trenčíne), Peter Molitoris (Krajský súd v Prešove), Martin Špak (Okresný súd Spišská Nová Ves), Jaroslav Šupa (Okresný súd Bratislava V) a Radovan Turčík (Krajský súd Košice).

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre