Slovensko má za sebou mimoriadne dlhú lyžiarsku sezónu

SlovenskoSpravodajstvo

Najväčší podiel zahraničných návštevníkov tvorili Poliaci.

Lyžiarska sezóna 2025/2026 patrila na Slovensku medzi tie najdlhšie. V najväčšom lyžiarskom stredisku v Jasnej trvala 150 dní, teda od konca novembra do začiatku mája. Lyžiarske strediská, ktoré spadajú pod spoločnosť Tatry Mountain Resorts, uviedli, že sa podarilo vytvoriť aj viacero zaujímavých rekordov:

„Najatraktívnejšia štatistika – počet prelyžovaných kilometrov za  lyžiarsku sezónu – má už tradične medzinárodnú zostavu. Absolútnym víťazom sa stal premiérovo Krzystof z Poľska, ktorý nalyžoval 10 045 kilometrov, čo v praxi znamená, že prelyžoval vzdialenosť z Paríža do Tokia a ešte o kúsok ďalej. Národnými šampiónmi sa stali v Českej republike Karel (9003 kilometrov) a na Slovensku Igor (7994 kilometrov).

Foto
Slovensko má za sebou mimoriadne dlhú lyžiarsku sezónu (Ilustračná fotografia) / TASR

Najviac kilometrov za jeden deň sa podarilo nalyžovať v Jasnej, a to takmer 228-tisíc. Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov pre Rádio Košice povedala, že posledným dňom lyžovačky bol na Liptove 3. máj. Aj tam sa pritom podľa jej slov lyžovalo rekordných 150 dní:

„Sezóna nám totiž odštartovala 29. novembra 2025 a skončila až 3. mája 2026. Okrem strediska Jasná sa, samozrejme, lyžovalo aj v ďalších lyžiarskych strediskách Liptova, kde bola sezóna kratšia ako v Jasnej, ale vďaka technickému snehu úspešná. Práve technický sneh dáva lyžiarskym strediskám možnosť udržať sezónu a predčasne neukončovať sezónu, nakoľko prírodného snehu ani v tomto roku nepadlo dostatok.“

Aj túto zimnú sezónu bola k dispozícii doprava skibusmi, ktoré počas celej zimy urobili viac ako 200-tisíc kilometrov jázd. Slovenské lyžiarske strediská uplynulú sezónu navštívili najmä Slováci a severní susedia z Poľska, ale región bol atraktívny aj pre Čechov, Maďarov, návštevníkov z Pobaltských krajín, z Rumunska či Veľkej Británie. Najväčší podiel zahraničných návštevníkov tvorili práve Poliaci. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre