Slovensko požiadalo o odklad hlasovania o 18. balíku sankcií voči Rusku

EurópaSpravodajstvo

Rokovania majú pokračovať aj dnes.

Premiér Robert Fico oznámil, že Slovensko na včerajšom (15.7.) zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci v Bruseli požiadalo o odklad hlasovania o 18. balíku sankcií voči Rusku so zreteľom na postoj slovenskej politickej scény. Predseda vlády zverejnil list Európskej komisie (EK), ktorý označil za reakciu na slovenské výhrady k návrhu Únie zastaviť dodávky ruského zemného plynu do členských štátov po 1. januári 2028.

Fico zdôraznil, že list s ponúknutými garanciami pre Slovensko bol doručený aj predsedom všetkých relevantných politických strán:

„Ich reakcia je, že garancie EK pre Slovenskú republiku sú nedostatočné, ba dokonca označené za nič. Nesklamali. Byť za 18. sankčný balík a aj za zastavenie ruského plynu od roku 2028 sa nedá nijako komentovať, len tak, že opozícia napĺňa svoj politický program – hlúpo škodiť za každú cenu.“

Koalícia podľa Fica odmieta návrh EK zastaviť toky ruského plynu od roku 2028. Premiér je však pripravený rokovať o ústupkoch, ktoré by Slovensku zabezpečili po tomto termíne komfort pri dodávkach plynu:

„Najlepším riešením danej situácie by bolo udelenie výnimky Slovensku umožňujúcej naplniť kontrakt s ruským Gazpromom až do jeho konca v roku 2034, čo nateraz EK principiálne odmieta, pretože by presadením tohto návrhu poprela podstatu protiruských sankcií.“

Foto
Koalícia podľa Roberta Fica odmieta návrh EK zastaviť toky ruského plynu od roku 2028 (Ilustračná fotografia) / TASR

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová potvrdila, že Slovensko blokuje prijatie 18. balíka sankcií proti Rusku. Rokovania majú podľa jej slov pokračovať aj dnes:

„Som naozaj smutná, že sme nedosiahli dohodu. Musím povedať, že sme boli naozaj blízko k tomu, aby sme Slovensko uistili. Komisia im poskytla všetko, čo požadovali. Teraz je loptička na strane Slovenska a túto dohodu musíme dotiahnuť. Už to trvá dva mesiace.“

Sankcie sú podľa Kallasovej nevyhnutné na to, aby sa Kremľu odobrali prostriedky na pokračovanie vojny na Ukrajine. Okrem iného pripomenula, že ruské bombardovanie dosiahlo rekordné úrovne a Moskva čoraz častejšie používa zakázané chemické zbrane:

„Všetko toto ukazuje, že Rusko nemá záujem o mier. Je dôležité, aby sme teraz podnikli rozhodné kroky, ktoré zabezpečia, že Rusko bude pod tlakom a Ukrajina bude mať veľmi silnú vyjednávaciu pozíciu. Len tak bude na konci dňa možné dosiahnuť spravodlivú dohodu.“

V poradí 18. balík sankcií voči Rusku za vojnu na Ukrajinu má podľa EK zasiahnuť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského komplexu. Jeho súčasťou je aj zníženie cenového stropu na ruskú ropu a zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre