Slovensko prispeje na finančný balík NATO pre Ukrajinu

SvetSpravodajstvo

Pellegrini sa stretne aj so Zelenským.

Na tohtotýždňovom samite NATO vo Washingtone  je témou najmä  posilňovanie kolektívnej obrany, Ukrajina a rozvoj spolupráce s partnermi Aliancie. Prezident Peter Pellegrini tiež uviedol, že Slovensko sa pridá k novej finančnej pomoci NATO pre Ukrajinu. Slovesnská hlava štátu sa vo Washingtone tiež stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Môj cieľ, s ktorým sa zúčastním na všetkých rokovaniach, je jasný – hovoriť o stabilite, mieri a prezentovať Slovensko ako silnú, stabilnú a demokratickú krajinu,“ uviedol prezident.

Pellegrini považuje za najdôležitejšiu otázku samitu z pohľadu Slovenska aj iných krajín článok o členstve Ukrajiny v NATO.

„Tam sa veľmi, veľmi precízne hľadá tá formulácia, alebo tie slová, tak aby od vilniuského samitu došlo k nejakému posunu,“ dodal prezident.

Foto
Pellegrini sa stretol aj so Slovákmi žijúcimi v USA a ďalšími osobami, ktoré považuje za priateľov Slovenska / TASR

Lídri členských krajín NATO ešte minulý rok v júli na samite vo Vilniuse prísľubili, že Ukrajina sa v budúcnosti stane členom  aliancie. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň informoval, že NATO v roku 2025 poskytne Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 40 miliárd eur. Pellegrini potvrdil, že aj Slovensko sa zúčastní na vytvorení tohto nového finančného balíka a bude doňho prispievať. Rátať sa však majú aj rôzne aktivity, ktoré Slovensko pre Ukrajinu už vykonalo alebo vykonáva.

Ohľadom mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou je podľa Pellegriniho potrebná aj účasť ruskej strany.

„Myslím si, že ďalšie stretnutie bez účasti predstaviteľov Ruskej federácie – to je už jedno, na akej vysokej diplomatickej úrovni – je odsúdené na zánik,“ dodala hlava štátu.

Pellegrini má počas samitu naplánované aj bilaterálne rokovanie s ukrajinským prezidentom. Zistiť chce Zelenského reálny pohľad na situácia na fronte v najbližších týždňoch a mesiacoch a ako naozaj prebieha dodávanie pomoci.

„Budeme ale hovoriť aj o tom, aké sú vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou, ako Slovensko pomáha zabezpečovať energeticky samotnú Ukrajinu,“ dodal Pellegrini s tým, že sa stretol aj so Slovákmi žijúcimi v USA a ďalšími osobami, ktoré považuje za priateľov Slovenska.

„Stali sa našimi ambasádormi alebo našimi honorárnymi konzulmi a robia naozaj v rôznych štátoch Spojených štátov pre Slovensko veľmi veľa,“ vyjadril sa prezident.

IIde o študentov ktorí sa chcú vrátiť na Slovesnko pracovať, či ľudia, ktorí v USA vedú československé múzeum, i vedeckí pracovníci.

 

Zdroj: TASR

Komentáre